konténer; konténerkertészet; kertészet; cserepes kertészet; kertészet kezdőknek

Konténerkertészet: ültetési útmutató és segítő tippek!

NA
hirdetes

Még tombol a tél, de ideje tervezgeti a tavaszi teendőket. A konténerben történő növények termesztése számos előnnyel járhat, és előfordulhatnak olyan körülmények, amikor ez az egyetlen módja a sikernek. Például, ha a kert talaja szegényes vagy nem jól vízelvezető, a konténerek lehetővé teszik a növények által igényelt ideális talajviszonyok megteremtését. A konténerben történő növények termesztése azonban nem teljesen ugyanaz, mint a földben végzett kertészkedés, ezért itt van néhány speciális technika, amelyek segítenek ennek sikeres végrehajtásában.

Konténer kertészkedés

Mikor ültessünk konténerkertet?

A konténerkerteket általában körülbelül ugyanabban az időben ültetik be, mint azt a földben is tennénk– miután tavasszal elmúlt a fagyveszély, vagy az utolsó kemény őszi fagy előtt. Lehet, hogy egy kicsit korábban is ültethetsz, mert tavasszal gyorsabban felmelegszik a konténeres talaj, mint a kerti talaj. Így egy konténerkert meghosszabbíthatja a vegetációs időszakot, ha azonban kora tavasszal vagy késő ősszel egy éjszakai hideg fenyeget, készülj fel a tárolóedények letakarására vagy beltéri elhelyezésére.

Amire szükséged lesz:

•    ültetőkanál 
•    tartály megfelelő vízelvezető nyílásokkal
•    szúnyogháló vagy geotextil 
•    növények, hasonló termesztési igényekkel
•    Edények, cserepek
•    szemcsés műtrágya

Hogyan készüljünk fel a konténerkertre?

Mérd fel a napfényt a konténerkertedhez

Pompás konténerkertet nevelhetsz még akkor is, ha az udvart nagyon kevés közvetlen napfény éri vagy látványos konténereket is termeszthetsz, ha az udvarod egész nap napfényben úszik. Az első lépés az, hogy pontosan felmérjük, mennyi napfény áll rendelkezésre , hogy kiválaszthassuk a megfelelő növényeket a konténerkerthez.

Meglehetősen gyakori, hogy a kertészek durván túlbecsülik a napsütés mennyiségét (kezdőként én is beleestem ebbe a hiábáa), amelyet egy terület naponta kap, ezért fontos, hogy pontos legyen a becslés.

Annak kiszámításához, hogy egy terület mennyi napsütést kap, naponta többször menj ki a szabadba, és figyeld meg azt a területet, ahol a konténereidet szeretnéd elhelyezni. Segít, ha naponta többször készítesz időbélyegzett fotókat a területről, hogy rögzítsd, hány órát éri a közvetlen napsütés vagy árnyék.

Tipp

Minden növénynek szüksége van bizonyos mennyiségű napfényre. A „teljes napsütést” igénylő növénynek legalább napi hat-nyolc óra közvetlen napfényre van szüksége. A napfényes zöldségekhez akár 10 óra vagy több is szükséges. A "részleges napsütést" vagy "részleges árnyékot" igénylő növénynek napi négy-hat óra napfényre van szüksége. A „teljes árnyékot” igénylő növények valószínűleg jól boldogulnak napi három órás napfényben is.

hirdetes

Válassz egy tárolót a konténerkerthez

Szinte bármiből lehet ültetőedényt készíteni, ha megfelelő vízelvezető lyukakkal rendelkezik. Ne feledd azonban, hogy minél nagyobb a tartály, annál több talajt kell elhelyezni benne, és minél több a talaj, annál több víz marad vissza, és annál több víz áll a növények rendelkezésére.

A 25 cm vagy annál kisebb átmérőjű kis tartályok nagyon gyorsan kiszáradnak forró és száraz időszakokban, és bár egyes növények nem bánják a száraz körülményeket, a legtöbb növény stresszessé válik, amikor kiszárad. A stresszes növények érzékenyebbek a kártevőkre és a betegségekre: más szóval, a nagyobb tárolóknak több előnye is van.

Tartály vásárlásakor ügyelj arra, hogy megfelelő vízelvezető nyílásokkal rendelkezzen; ha nincs, akkor vízelvezető lyukakat kell létrehoznod. Egy nagy tartálynak legalább 2 centis átmérőjű vízelvezető lyukkal kell rendelkeznie – lehetőleg többel is.  Fúrhatsz, lyukaszthatsz, vagy hegyes szerszámmal szúrhatsz ki néhány extra lyukat.

Az önöntöző edények nagyszerűek, mert tartalmaznak egy víztároló rendszert, amely állandó nedvességforrást biztosít a gyökereknek, anélkül, hogy bármilyen más beavatkozást kellene végezned, mint hogy a tartályt vízzel töltöd.

A konténerkerthez vásárolj (vagy készíts) virágcserepet

A legtöbb kertész a virágföldeket zsákban vásárolja, de saját keveréket is készíthetsz tőzegmoha, perlit vagy vermikulit mixéből, valamint jól lebomlott komposzt egyenletes arányú keverésével.  A kereskedelmi forgalomban kapható virágföldek néha tartalmaznak már bekevert műtrágyát, ami szintén tökéletes.
Bölcsen válaszd ki a megfelelő növényeket a konténerkertedhez
Miután meghatároztad, hogy a terület mennyi napfényt kap, kiválasztottál egy tárolóedényt, és megvásároltad vagy elkészítetted a virágföldkeveréket, most kezdődik a móka – a növények kiválasztása. Ha a konténer kialakítása különféle növényeket igényel, győződj meg arról, hogy az összes megvásárolt növénynek ugyanazok az igényei a napfényre, a talaj típusára és a nedvességre. Más szóval, vásárolj olyan növényeket, amelyek jól kijönnek egymással.

Hogyan ültessük be a konténerkertet?

Fedd le a vízelvezető lyukakat

Fedd le a tartály vízelvezető nyílásait egy kis darab szúnyoghálóval vagy geotextillel, hogy a tartály belsejében tartsa a talajt és a rovarokat ne engedje be. A választott anyagnak lehetővé kell tennie a víz szabad kifolyását a tartályból.

Töltsd meg a tartályt virágfölddel

Töltsd meg a tartályt virágfölddel a tartály tetejétől számított 2-5 centis távolságig. Keverj hozzá műtrágyát, gondosan kövesse az utasításokat a pontos méréshez és keveréshez.

Távolítsd el a növényeket a kis cserepekből

Óvatosan vedd ki a növényeket az edényekből. A növények károsodása nélkül fordítsd meg a cserepet fejjel lefelé, és nyomd ki a növényt a cserép alján lévő vízelvezető nyílásokon keresztül. Ha elakadt, akkor egy késsel az edény körül vágj a talaj és a műanyag közé. Rendezzük el a növényeket a tartályban.

Helyezd a növényeket a tartályba

Minden növény számára ássunk egy lyukat, de csak akkorát, hogy a növény ugyanabban a mélységben legyen, mint ahogy a kis cserépben nőtt, amiben vetted. Ne takard be a növény koronáját (ahol a szár találkozik a gyökerekkel) talajjal. Olvasd el a növények címkéit, hogy mekkorára nőnek és elegendő helyet hagyjunk a növények számára, hogy elérjék kifejlett méretüket. Töltsd be növényeidet virágfölddel. 

Tippek a konténerkert karbantartásához

A konténerkert gondozása leginkább a helyes öntözésen és a megfelelő táplálék megfelelő időben történő, megfelelő mennyiségű vízzel és műtrágyával történő ellátásán múlik.
Általános szabály, hogy a cserepes keveréket nedvesen, de nem vizesen kell tartani. A talaj nedvességtartalmának meghatározásához dugd az ujjad amíg a középső ujjperced nem ér a talajba.

Ha a talaj még mindig nedvesnek így is, akkor ne önts vizet. A környék éghajlatától és a magas hőmérséklettől függően előfordulhat, hogy a nyári melegben naponta többször kell öntözni őket. Nem lesz szükség rendszeres etetésre, ha műtrágyát adtál a virágfölhöz, amikor ültetted a növényeket. Ha nem adtál akkor hozzá, kövesd a konténerekhez javasolt etetési ütemtervet, általában kéthetente egyszer, vízben oldódó műtrágya hígított oldatát kell hozzáadni. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-07

Cserepes fenyő gondozási útmutató: tippek beltérre és kültérre

A cserepes fenyő gondozása az ünnepi hangulatot emeli, de nem mindegy hogyan gondozzuk beltéren vagy kültéren. Segítünk, hogy hosszan életben maradjon.

2024-11-05

Japán kenderpálma télen: bár bírja a hideget, azért érdemes takarni

A japán kenderpálma jól tűri a hideget, de a tartós fagyok és szélsőséges időjárás miatt ajánlott gondosan takarni télen, hogy megőrizze egészségét és szépségét.

2024-11-18

A télen is virágzó karácsonyi kamélia gondozása az erkélyen és kertben

A karácsonyi kamélia a hideg hónapok színes csodája. Amikor a legtöbb növény téli álmot alszik, ez a cserje virágba borul az erkélyeden vagy kertedben.

2024-11-19

Ünnepi magyal a kertedben: így válaszd ki a termős és porzós párokat

A magyal (Ilex) a karácsonyi kertek elmaradhatatlan dísze, mely az ünnepi hangulatot az örökzöld, fényes levelekkel és élénkpiros bogyókkal teszi teljessé.

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csontlágyulás (oszteomalácia, osteomalacia)

kifejlett állatok kalcium- és foszforellátásának hiányából származó betegség; a csontok... Tovább

idiometrikus növekedés

az adott fajra jellemző, jól meghatározható növekedés mértéke, idioszinkrázia ->allergia Tovább

Tovább a lexikonra
kert Kertészet