Miből készülhet egy komposztláda?
Miután áttekintettük azt, mi kerülhet és mi nem komposztládánkba, ejtsünk pár szót arról is, hogyan is építsük fel akár mi magunk is ládánkat a kertben. Magával a komposztálás folyamatával azon kívül, hogy természetes folyamat során állítunk elő hulladékból trágyát, melyet talajunkba visszaforgathatunk az is az előnyei közé tartozik, hogy nem kell méregdrágán megvásárolni a komposztládát.
Akár mi magunk is összeállíthatjuk, ezzel pénzt spórolva meg, miközben kikapcsolódunk. A komposztálásra alkalmas ládák készülhetnek fából, fonott kivitelben, lehet műanyag illetve lehet fémrácsos kivitelű is. A fából, pontosabban falécekből készült komposztláda a legjobb megoldás lehet. Elkészítése nem igényel nagyobb szaktudás, az ökológiai lábnyoma kicsi, könnyen kezelhető, idővel akár bővíthető is, illetve olcsó. A műanyag komposztládák már drágábbak, nehezebb őket kezelni, ökológiai lábnyoma nagy. Fonott kivitelű komposztládák legjobban egy fonott kosárhoz hasonlítanak.
Szintén olcsóbbak, és ökológiai lábnyomuk alacsony, viszont kezelhetőségük és időálló képességünk nem túl magas. A ládák kivitelezésénél fontos odafigyelni arra, hogy legyen jól szellőző, hiszen, mint már feljebb említettem a komposztálás folyamata oxigén jelenlétében megy csak végbe. Amint nincsen elegendő oxigén az adott helyen beindul a rothadás folyamata, melyet senki nem szeretne elérni.
Fontos még, hogy könnyen mozgatható legyen, így idővel méretét akár változtatni is tudjuk. Az időállóság is hasonlóan fontos, hiszen legtöbbször nem minden évben készítünk új ládát, így fontos, hogy olyan anyagból készüljön, mely jól tűri az időjárási viszontagságokat, melynek a komposztláda egész évben ki van téve.
Komposztálás előnyei
A komposztálás úgy gondolom egy nagyon fontos dolog, és remélem idővel minél több háztartás és kert elemévé válik. Rengeteg előnnyel rendelkezik kezdve azzal, hogy a háztartásunkban és kertünkben felhalmozott hulladék nem a hulladéklerakó udvarokba kerül, hanem egy olyan folyamat elemévé válik, melynek eredményét mi magunk fel tudjuk használni kertünkben.
Kellő odafigyeléssel egy olyan jó minőségű, tápanyagdús trágyát hozunk létre, melyet egy kertészeti áruház polcain sem találunk meg. A komposzt ezenfelül kiválóan alkalmas az ágyásaink mulcsozására is. Az év során mindenféle fizikai megterhelés és órákon át tartó munka nélkül egy olyan anyagot hozunk létre, melynek felhasználásával növényeink és talajunk új erőre kaphatnak.
A komposztnak köszönhetően rengeteg tápanyagot juttatunk vissza a talajba, növényeinknek. Általa sokkal inkább ellenállóbbak lesznek növényeink a betegségekkel szemben, illetve óvja is a kártevők, kórokozók támadásai ellen növényeinket. Reméljük cikkünkkel sok mindenkinek meghoztunk a kedvét a komposzt készítéséhez, ezzel is óvva környezetünket.