Rengeteg kérdés érkezik felénk a tyúkok tojásaival kapcsolatban – honnan származik, milyen tartásból, milyen minőségű és még sorolhatnám. Cikkünk most azért íródott, hogy minden kérdésre választ adhassunk, nézzük!
Mit jelentenek a kódok a tojásokon?
Egy nagyon hasznos összeállítást hoztam nektek, amit érdemes akár kinyomtatnotok, így mindig elő tudjátok venni, ha szükségetek lenne egy kis segítségre. Sokakban merült fel a kérdés, hogy mi alapján lehet megkülönböztetni a tojásokat, hozzánk rengeteg kérdés érkezik például a tojásokon található kódok miatt. Igen, nem véletlenül, hogy a kódokat nézik az emberek, ugyanis ez az, ami mindent el kell hogy áruljon az adott tojásról.
Tartalmazza a tojás származási helyét, megtudhatjuk belőle, melyik országból, városból származik, ráadásul még azt is megmutatja, milyen körülmények között tartották azt a tyúkot, amelyiknek köszönhetjük a tojást. Az alább található táblázatot azért készítettük, hogy bárki képes legyen könnyedén megfejteni a tojásokon található kódot.
Milyen tojásokkal találkozhatunk a legsűrűbben?
Egyértelmű a többség, és ez egyébként megmutatkozik az árakon is. Nem véletlen, mivel mindent a kereslet irányít, az emberek pedig mindig az olcsóbbat szeretnék megvenni. A boltok polcain ennek megfelelően a 2-es, és a 3-mas kódkezdetű tojóktól származó tojásokkal lehet találkozni, csak elvétve láthatunk 0-s kódszámmal jelölt tojásokat – az arány azt mutatja, hogy 10-ből 1 bio, az ára pedig majdnem kétszer annyi, mint a többié.
Érdekesség, hogy 1-es jelölésű tojás olyan ritka, mint a fehér holló, sokat kell keresgélni, ezt pedig leginkább a piacokon érdemes megtenni. A táblázat előtt még megosztok pár információt, amik a leghasznosabbak. Méret szempontjából négy változatot különböztetünk meg, létezik S-es (53 grammnál kisebb), M-es (53-63 gramm közötti), L-es (63-73 gramm közötti), valamint XL-es (73 grammtól nagyobb).
Mi van feltüntetve a tojásokon?
A tojásokon fel kell legyen tüntetve a termelői kód, és a nyilvántartási szám (ez hét részből áll, többek között megmutatja a telepet, és a tartási módot. Ha piacon vásárolunk tojást, akkor találkozhatunk jelölésnélkülivel is, ugyanis a jelölési kötelezettségek nem vonatkoznak azokra a tojótyúkot tartó termelőkre, akik elmúltak 50 évesek, ugyanakkor az értékesítés helyén ezen termelőknek is fel kell tüntetniük a nevet, valamint a címet. Ezek voltak tehát a legfontosabbak, most pedig nézzük a teljes táblázatot!
Forrás: Fotó: Schutterstock