Használj műtrágyát, de csak óvatosan
A szárazság idején ne műtrágyázd növényeidet. Elegendő víz nélkül a műtrágya hatástalan lesz, vagy pont, hogy felesleges megterhelést okoz majd a palántáknak.
Miután az aszály véget ér, használj lassan ható műtrágyát, amit növényeid fokozatosan tudnak majd felvenni, miközben visszatér beléjük az élet. Válassz magas foszfortartalmú terméket, ami elősegíti a sérült gyökerek gyógyulását. Ezzel szemben a nitrogén a levelek növekedését ösztönzi, ami ezen a ponton még problémákat okozhat.
Sem a szárazság során, sem az után közvetlenül ne használj olyan műtrágyákat, amelyek sót tartalmaznak, mert ezek csak tovább fokozzák a szárazság okozta problémákat, és súlyos károkat tehetnek a növény gyökereiben.
Orvosold időben a velejáró problémákat
A kiszáradófélben lévő növények kevésbé képesek védekezni a betegségek és kártevők ellen, amelyek természetesen csak tovább gyengítik majd a palántákat. Habár az egész szezon során fontos odafigyelni ezekre, a nagy nyári melegben különösen nyitva kell tartanod a szemedet, amint beköszönt a szárazság. Minél előbb figyelsz fel a problémákra, annál könnyebben tudod majd orvosolni őket.
Vigyél fel egy új réteg talajtakarót
Miután növényeidet újra elkezded öntözni és táplálni, vigyél fel köréjük egy 8-10 cm vastag réteg talajtakarót is. Ha tavasszal organikus talajtakarót használtál, akkor az ekkorra már valószínűleg belebomlott a talajba, ezért palántáidnak új adagra lesz szüksége.
A szárazságból adódó károk elkerülése a kertben
Ha szeretnéd megóvni kertedet az aszály viszontagságaitól, akkor fogadd meg az alábbi tanácsokat:
• Ültess szárazságtűrő növényeket: Egyes növények jobban viselik a vízhiányt, mint mások. Ha kertedben gyakori probléma a szárazság, akkor ehhez igazítsd ültetési szokásaidat. Ha mindenképpen szomjasabb palántákat szeretnél nevelni, akkor próbáld egy helyre ültetni őket, hogy csak egy kis területet kelljen rendszeresen öntöznöd.
• Használj organikus anyagokat: Rendszeresen támogasd növényeidet komposzttal és más organikus anyagokkal, ezzel javítva a talaj minőségét és vízmegtartását.
• Gyomlálj: A gyomok elszívják a vizet növényeid elől, és felélik a talaj tápanyagkészleteit. Akadályozd meg ezek elterjedését, és távolítsd el őket gyökerestől, amint észreveszed őket kertedben.
• Gyűjts esővizet: Ha eddig nem tetted meg, szerezz egy hordót, és vezesd bele az ereszcsatornákból lefolyó esővizet. Ezzel a módszerrel temérdek könnyedén felhasználható vizet halmozhatsz fel a szárazabb időszakokra, ráadásul teljesen ingyen.