Mit szeretnénk enni idén? Ehhez és kertünk adottságaihoz igazítsuk terveinket. Legyen egész szezonban friss terményünk, de gondoljunk a télire való tartósításra is. Nosza álljunk neki a tervezésnek! Újév van. Minden erőnkkel az eljövendő kerti szezonra koncentrálhatunk! Gondolkodjunk, miképp is fogjuk idén kialakítani konyhakertünket, mit szeretnénk másként csinálni, mint tavaly.
Mit is szeretünk enni? Töltött paprikát, sült krumplit, friss salátát? Szeretjük a grillezett zöldségeket? Őszi kedvencünk a sült tök? Télen is szeretjük az eltett lecsót, a házi paradicsomszószt, isszuk a paradicsomlét? Akkor termesszünk paradicsomot, paprikát, burgonyát, uborkát, valamilyen salátát és a tökféléket, hagymát, fűszernövényeket. Egyes számú szabályként tehát termesszük azt, amit mi és a családunk fogyasztani szeretne, amit szeretünk. Termesszük azokat a növényeket, amelyek a legértékesebbek, legkülönlegesebbek. Ezek nem tömegcikkek, de kielégíthetjük velük családunk igényeit. És/vagy termesszünk olyan fajtákat, amik a környékünkön sikerrel termeszthetők. Használjunk táj fajtákat.
Termesszünk paprikát! Ha a csípős fűszerek rajongói vagyunk, itt a lehetőség a chili paprikák termesztésére, akár cserépben is. Ezek szárítva, paprikakrémként is kiválóak. Frissen pedig igazi kerti díszek, főleg, ha több színben termesztünk. Most még van időnk, hogy végiggondoljuk, milyen magvakat, honnan szerzünk be, és a tavalyi maggyűjtésből mit használjunk fel. Készítsük elő a magvakat, amiket otthon fogunk csíráztatni.
A burgonyatermesztés új módja
Ha kevés a hely, nem jó minőségű a talaj, akkor is megtermelhetjük az alapélelmiszernek számító burgonyát. Már télen elkezdhetjük a csíráztatást! Fajtától függően már akár Márciusban jöhet a kiültetés. Hely és jó talaj híján termesszünk burgonyatornyokban.
Növénytársítás, vetésforgó
Termesszük együtt a babot, a kukoricát és a sütőtököt úgy, hogy a tök árnyékolja le a talajt, védve a túlmelegedéstől és a gyors kiszáradástól, a kukorica pedig a bab támasztéka legyen (a bab felfut a kukoricára).
Ha egy növényt ugyanazon a területen több éven át egymásután termesztenek, vagy ha egy bizonyos idő eltelte nélkül térnek vele vissza ugyanoda, akkor csökken a termés, és elszaporodnak a betegségek, kártevők. A zöldségek nagy része 4 évente kerülhet vissza ugyanarra a helyre. Ezért használjunk vetésforgót, amit nem árt, ha már jó előre megtervezünk.
Tervezzünk megfelelő növénytársításokat, hogy távol tartsuk a kártevőket vagy legalábbis csökkentsük a kártételt. A bio-védőnövényként használható fajok a termesztett fajokat védik a kártevők támadásától, és hozzájárulhatnak azok optimális fejlődéséhez.