A régi, nemesi családokról szóló filmekben gyakran tűnnek fel gyönyörűen karbantartott, mesebeli kertek, amikben az ember órákig sétálgathatna, még mindig találna bennük újdonságokat. Az ilyen jeleneteket gyakran valóid kertekben forgatják, mert bizony a valóságban is létezik számos efféle kertépítészeti csoda. A következőkben felsoroljuk a világ legszebb királyi kertjeit, amikben egy igazi álom lehet andalogni!
Herrenhauseni palota, Németország
A Herrenhauseni Palotához tartozó kertek valóban uralkodókhoz méltóak, azonban sokkal többet rejtenek, mint amennyi első ránézésre látszik bennük. A kertben több üvegház is helyet kapott, amelyben egzotikus növényeket őriznek falaik között, a kert 300 éves ösvényét pedig gyönyörű hársfák szegélyezik.
Frederiksborg kastély, Dánia
Az első Frederiksborg kastély megépítése IV. Keresztély dán király nevéhez fűződik. Habár az épület az 1800-as években leégett, J. C. Jacobsen jóvoltából újjáépítették, és ma már az ország Nemzettörténeti Múzeuma is itt működik. A főszerep azonban egyértelműen a lélegzetelállító kertté, amelyet pontosan az 1725-ös tervek alapján építettek újjá.
Hampton Court-palota, Egyesült Királyság
A Hampton Court-palota kertjeit ragyogó virágok és számos szobor tarkítják. Ha mindez nem lenne elég, ez a királyi kert történetesen a világ legrégebbi sövénylabirintusának otthona is egyben.
La Granja de San Ildefonso, Spanyolország
A többszínű márványból épült lépcsők közötti összesen 11 szökőkútból zúdul a víz a palota felé, ami már önmagában lenyűgözővé teszi az egyébként is figyelemre méltó kertet.
Tokiói császári palota, Japán
A több mint 30 különböző fafajtát felsorakoztató kert gondozói jellegzetes japán metszési módszerekkel érik el, hogy mindegyik példány különleges látványt nyújtson.
Chantilly, Franciaország
A francia kertnek tervezett területből az idők során egy angol-kínai és angol-romantikus stílusokat ötvöző alkotás lett. A képen az Île d’Amour és az azon található az Eros szobrát őrző pavilon láthatók. A következő oldalon folytatom!
Versailles-i palota, Franciaország
Listánk következő versenyzője szintén Franciaországot, méghozzá a legendás Versailles-i palotát képviseli. A minden idők egyik leghíresebbjének tartott kert XIV. Lajos király tulajdona volt, aki különösen fontosnak tartotta az előkelő kerteket.
A Laekeni Királyi Üvegházak, Belgium
A képen látható Congo üvegház csupán egyike a Laekeni üvegházkomplexumnak, és évente csupán két hétig nyitja meg kapuit a nyilvánosság előtt.
Badia A Coltibuono, Olaszország
A Badia A Coltibuono valójában nem más, mint egy olasz apátság, amelyet 1051-ben építettek a helyi szerzetesek. Az épület ma már szállodaként működik, és hangulatos kertjeit bármelyik vendég kedvére felfedezheti.
Fredensborg palota, Dánia
A palota első tulajdonosa IV. Frigyes dán király volt 1718-ben, újabban pedig Margit királynő és Henrik herceg tavaszi és őszi rezidenciájaként szolgált. Johan Cornelius Krieger építész a Versailles-i kertből merített ihletet a palota kertjéhez.
Drottningholm palota, Svédország
A francia nemesi kertek által megihletett építész, Nicodemus Tessin egy Herkulest ábrázoló szobrot helyezett a z út közepét díszítő mesterséges tóba.
Királyi Botanikus Kert, Jordánia
A terület száraz körülményei miatt a kertben különösen nagy figyelmet fordítanak a vízgazdálkodásra. Basma hercegnő, akit a Time magazin a „bolygó hősének” választott személyes küldetésévé tette, hogy felhívja a nyilvánosság figyelmét a különböző növényfajok megőrzésére.
A Fezi Királyi Palota, Marokkó
Ez a gyümölcsfákkal, csatornákkal és szökőkutakkal díszített oázis Moulay Rachid marokkói herceg tulajdona.
Blenheim palota, Egyesül Királyság
Ezt a fenséges palotát John Churchill, Marlborough első hercege ajándékozta Anglia királynőjének. Számos virágoskert, egy zárt zöldségeskert, egy kiépített park, több vízi terasz és díszes szökőkút található benne.
Peterhof, Oroszország
Ugyan a második világháborúban teljesen lerombolták, hatalmas kertjét eredeti szépségével sikerült újjáépíteni.