Nem kegyelmez a bicikliseknek, sajnos nem olyan régen én is találkoztam egy ilyen növénnyel az úton, nem örültem annyira, mert utána hazáig kellett tolnom a bringát. Mostani cikkemben ezzel a különleges növénnyel ismerkedhettek meg, bemutatom a királydinnyét!
A királydinnye bemutatása
A királydinnye (Tribulus terrestris) a királydinnyék (Zygophyllaceae) családjába tartozik, egynyári, kétszikű gyomnövényként tartjuk számon. Leginkább a száraz, meleg klímát szereti, illetve a homokos talajt. Főként az északi féltekén fordul elő, Magyarországon leggyakrabban az Alföld egyes részein találkozhatunk vele.
Szokott viszont gyomosítani szőlősökben és kapás kultúrákban, ha megjelenik, akkor tarlóhántással, kapálással, illetve a talaj megkötésével védekezhetünk ellene. A királydinnye nemcsak a kertekben és mezőgazdasági területeken telepszik meg, alkalmazkodóképessége kiváló, mint minden gyomnak, így találkozhatunk vele városokban, utak, vasúti-, és villamossínek mentén, de én már láttam például parkban, és természetesen bicikliutak környékén is.
A királydinnye megjelenése
A királydinnye hosszú, hengeres gyökérrel rendelkezik, a tövétől elágazó, elfekvő szárú, átellenese levélállású, apró, sárga virágait a levelek tövében hozza. A bicikligyilkos tüskéi leginkább a szaporodást szolgálják, mivel a legelésző állatok szőre közé akadva messze eljuttathatják a növény magjait, egyúttal megkeserítve a kerékpárosok, és a háziállatokat sétáltatók életét is.
A királydinnye tüskéje, és pusztítása
A királydinnyének a tüskéje az, ami a legtöbb bosszúságot okozza az emberek számára. Érdemes tudni, hogy ezeknek a tüskéknek a fő szezonja nyár végére, ősz elejére tehető, tehát ekkor számíthatunk rájuk a leginkább. Sajnos nagyon ritkán élik túl a bicikli kerekei a találkozást, mivel tüskéi fél-egycentiméter nagyságúak, nagyon kemények, és könnyedén kivégzik a gumikat.
A kemény tüskéket lehetetlen észrevenni a bringáról, nagyon könnyen össze lehet szedni őket. Ha azt veszitek észre, hogy belefúródott a gumiba, akkor inkább ne vegyétek ki, így legalább egy kicsivel többet tudtuk még menni a bringával. Kerékcsere, ragasztás során pedig nézzétek át alaposan, nehogy ott maradjon valahol egy kis darab belőle, mert újra defektet fogtok kapni!
A királydinnye, mint gyógynövény
Az előbb leírtak után senki sem gondolná, hogy a királydinnyét fel is lehet használni, pedig a népi gyógyászatban szórványosan alkalmazott gyógynövényként ismert. A termését az ősi kínai népi gyógyászatban a férfiasság fokozására, és a termékenység elősegítésére használták, természetes vágyfokozóként, de állítólag kedvező hatást gyakorol a szív-, és érrendszerre is, a koleszterinszint csökkentésével.
Jótékony hatásai vélhetően a benne fellelhető zsíros olajokra, szaponinokra, és flavonoidokra vezethetők vissza: viszont a tesztoszteron-termelésre kifejtett állítólagos pozitív hatásait a kutatásól eddig még nem erősítették meg. A népi gyógyászatban szúrós termését herbateaként, vagy tinktúraként hasznosítják. Megfigyelések azt mutatták ki, hogy kedvezően hat az idegrendszerre, ráadásul méregtelenítő hatása is van.