Ötletek kinti növények téli gondozásához, teleltetéséhez.

9 ötlet, hogyan gondozd kinti növényeidet télen

TK, NA
hirdetes
Növények téli gondozása

6. A krizantémok átteleltetése


A krizantémok papíron jól tűrik a hideget, az ősz végén azonban több köt ki a komposzthalmon, mint amennyi túléli a hidegebb időszakot. A probléma az, hogy a boltokban árult krizantémokat gyakran úgy válogatják ki, hogy az őszi kertben mutassanak tökéletesen. Szerencsére némi odafigyeléssel átteleltethetők.
Ehhez takard be a talajt 10-15 cm vastag talajtakaróval körülöttük, és vidd őket a kert egy napos, szélvédett részére, mielőtt megérkezne az első kemény fagy. Ezt főleg az ősszel ültetett krizantémok igénylik, mert a tavasszal ültetetteknek általában elég erősek a gyökereik, hogy átvészeljék a telet (habár némi talajtakarás nekik is jól esik majd).

7. A vízililiomok gondozása télen


Amennyiben kertedet vízililiomok is díszítik, akkor téli gondozásuk attól függ, hogy pontosan milyen fajtákról is van szó. Egyes vízililiomok például akár 3-as USDA zónáig hidegtűrők, ami bőven a hazai hőmérsékletek alatt van. Ezeket nyugodtan a vízben hagyhatod télen, ha az elég mély, hogy ne fagyjanak meg benne.

hirdetes
A trópusi, illetve a sekélyebb vízben tartott vízililiomokat házon belül kell átteleltetni. Ez történhet üvegházban vagy melegített akváriumban, amikbe szeptemberben vagy legkésőbb októberben kell átültetned virágaidat, legalább 20°C-os vízbe. Ez lehetővé teszi majd, hogy tavasszal épségben visszakerüljenek eredeti helyükre.

8. Dugványok begyűjtése


Ha nincs elég hely otthonodban, ahol kényelmesen átteleltethetnéd összes kinti növényedet, mégis szeretnéd őket megőrizni valamilyen formában a következő szezonra, akkor vágj róluk dugványokat. Ezeket aztán később elültetheted odabent, és eleinte csak nagyon kis helyet foglalnak majd el. Később aztán, amikor tavasszal melegedni kezd az idő, és már a fagyok is elköszöntek, kiültetheted őket végleges helyükre a kertben.

9. Téli talajtakarás


Az ember általában nem télen dönt úgy, hogy talajtakarót használ kertjében, azonban télen nem azért kell letakarni a talajt, mint az év melegebb időszakaiban. Télen a talajtakaró nem a gyomokat hivatott leszorítani, és nem is a talaj víztartalmát kell megőriznie, hanem szigetelésként szolgál, és megakadályozza, hogy a talaj megfagyjon alatta.
A hidegtűrő növények valójában nem attól pusztulnak el, hogy megfagy a talaj alattuk, hanem attól, hogy egymás után többször megfagy és felolvad. A talaj ilyenkor kitágul és összehúzódik, és ez a mozgás idővel kilökheti magából a növények gyökereit.
Egy réteg hó szerencsére remek szigetelő talajtakaró lehet, de nem számíthatsz rá, hogy a talaj végig hóval borított marad majd a tél során. Ha biztosra szeretnél menni, akkor használj inkább téli talajtakarót, hogy megvédd a talajt a befagyástól.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-19

Ünnepi magyal a kertedben: így válaszd ki a termős és porzós párokat

A magyal (Ilex) a karácsonyi kertek elmaradhatatlan dísze, mely az ünnepi hangulatot az örökzöld, fényes levelekkel és élénkpiros bogyókkal teszi teljessé.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

nyelőcsőszűkület és -elzáródás

okozhatja eltömődés (pl. idegen testek és takarmányrészek fennakadása), összenyomatás... Tovább

csemegekukorica (Zea mays conv. saccharata Koern.)

Amerika felfedezése után került Európába. Nagyban csak a 19. sz. óta termesztik. Magja, főleg... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény kert Kertészet