6. A krizantémok átteleltetése
A krizantémok papíron jól tűrik a hideget, az ősz végén azonban több köt ki a komposzthalmon, mint amennyi túléli a hidegebb időszakot. A probléma az, hogy a boltokban árult krizantémokat gyakran úgy válogatják ki, hogy az őszi kertben mutassanak tökéletesen. Szerencsére némi odafigyeléssel átteleltethetők.
Ehhez takard be a talajt 10-15 cm vastag talajtakaróval körülöttük, és vidd őket a kert egy napos, szélvédett részére, mielőtt megérkezne az első kemény fagy. Ezt főleg az ősszel ültetett krizantémok igénylik, mert a tavasszal ültetetteknek általában elég erősek a gyökereik, hogy átvészeljék a telet (habár némi talajtakarás nekik is jól esik majd).
7. A vízililiomok gondozása télen
Amennyiben kertedet vízililiomok is díszítik, akkor téli gondozásuk attól függ, hogy pontosan milyen fajtákról is van szó. Egyes vízililiomok például akár 3-as USDA zónáig hidegtűrők, ami bőven a hazai hőmérsékletek alatt van. Ezeket nyugodtan a vízben hagyhatod télen, ha az elég mély, hogy ne fagyjanak meg benne.
8. Dugványok begyűjtése
Ha nincs elég hely otthonodban, ahol kényelmesen átteleltethetnéd összes kinti növényedet, mégis szeretnéd őket megőrizni valamilyen formában a következő szezonra, akkor vágj róluk dugványokat. Ezeket aztán később elültetheted odabent, és eleinte csak nagyon kis helyet foglalnak majd el. Később aztán, amikor tavasszal melegedni kezd az idő, és már a fagyok is elköszöntek, kiültetheted őket végleges helyükre a kertben.
9. Téli talajtakarás
Az ember általában nem télen dönt úgy, hogy talajtakarót használ kertjében, azonban télen nem azért kell letakarni a talajt, mint az év melegebb időszakaiban. Télen a talajtakaró nem a gyomokat hivatott leszorítani, és nem is a talaj víztartalmát kell megőriznie, hanem szigetelésként szolgál, és megakadályozza, hogy a talaj megfagyjon alatta.
A hidegtűrő növények valójában nem attól pusztulnak el, hogy megfagy a talaj alattuk, hanem attól, hogy egymás után többször megfagy és felolvad. A talaj ilyenkor kitágul és összehúzódik, és ez a mozgás idővel kilökheti magából a növények gyökereit.
Egy réteg hó szerencsére remek szigetelő talajtakaró lehet, de nem számíthatsz rá, hogy a talaj végig hóval borított marad majd a tél során. Ha biztosra szeretnél menni, akkor használj inkább téli talajtakarót, hogy megvédd a talajt a befagyástól.