Ez a különleges élőlény több mint ötven éve tűnt el a Balaton vizéből, most újra felbukkant a magyar tengeren. Képek és leírás a cikkben!
A menyhal a Balatonban őshonos fajnak számított, de az 1960-as évekre kihalt a tóból. A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. jóvoltából ismét visszakerül a menyhal a Balatonba. Szári Zsolt, a cég vezérigazgatója az MTI-nek elmondta, hogy a BHN egyik célkitűzése az eltűnt őshonos halfajok visszatelepítése a tóba. A menyhal az egyetlen édesvízi tőkehal, amely az 1965-ös balatoni halpusztulás (amit a vízbe jutott mezőgazdasági rágcsálóirtószer okozott) előtt még rendszeres horgászzsákmány volt a mólók kövezete mentén.
A halfaj teljes eltűnését a kutatók szerint az angolnatelepítés okozta. Mivel 1991 óta nem telepítettek több angolnát a Balatonba, és a halászata miatt folyamatosan csökken az állománya, itt az ideje, hogy az őshonos menyhal ismét életteret nyerjen a tóban, betöltve szerepét a táplálékláncban, és növelve a Balaton halállományának diverzitását – fogalmazott a vezérigazgató. A következő oldalon közelebbről is megismerkedhetsz a különleges élőlénnyel!
A menyhal fenékhal, szürkületkor és éjszaka tevékeny. Hidegkedvelő hal, főként 10-13 C° alatti vízben aktív. A téli és tavaszi időszakban intenzíven táplálkozik, a felesleges tápanyagokat pedig jól fejlett májában raktározza el. A nyári, melegebb vízben viselkedése megváltozik, de továbbra is felvesz élelmet. Ilyenkor növekedése lelassul, de továbbra is folyamatos – emiatt pikkelyein nem keletkeznek évgyűrűk, csupán világosabb és sötétebb sávok.
Ragadozó hal: a fiatalok tápláléka apró talajlakók, később halikra és ivadék is. A magyar vizekben táplálékának jelentős részét képezi a bolharák és a vele gyakran azonos helyen élő gébfajok. Ősszel a víz lehűlésével kezdenek megélénkülni a menyhalak, és az éjszakai életmódra berendezkedett halak ilyenkor akár egész nap aktívak. Magyarországon legfeljebb húsz évig él, alaszkai alfaja viszont huszonöt éves kort is elérhet.
Tilos kifogni és megtartani a 25 cm alatti példányait és naponta legfeljebb 3 példány tartható meg. Magyarországon a Magyar Horgászban közölt eddigi magyar horgászrekord szerint 3,56 kilogramm volt legnagyobb kifogott példánya.
Forrás: MTI