Így lehet megint zöld a kiégett fű helye: kiégett, sárguló fű kezelése

Így lehet megint zöld a kiégett fű helye

VN, NA
hirdetes
Így lehet megint zöld a kiégett fű helye

Állati vizelet

Az állatok vizelete szintén sok nitrogént tartalmaz, ezért amikor a kutyák rávizelnek a gyepre, akkor a fű színe azon a részen elváltozhat.
Mivel a tettes ebben az esetben is a nitrogén, lényegében ugyan úgy kell orvosolnod a problémát, mint a műtrágya-túladagolást. Öntözd mélyen és alaposan a kérdéses területet, lehetőleg az után, hogy kutyád vagy valamilyen más állat odavizelt.

Mi a teendő, ha állati vizelet miatt égett ki a fű?

Ellenőrizd a problémás fű gyökereit. Ha még egészségesek és nedvesek, akkor csak a fű felső rétege rongálódott meg, tehát az új hajtásoknak még van esélyük kibújni.
Ha a kiégés nem érte el a gyökereket, akkor egy nagy adag vízzel öntözd meg őket, hogy elmosd vele az extra nitrogént. Ez a módszer csak akkor hatásos, ha a kiégés nem ért el a gyökerekig.

Ha a kiégés elérte a gyökereket, akkor távolítsd el az elhalt gyeprészeket, és ültesd őket újra (szintén lásd: műtrágya-problémák).

Hogyan előzhető meg?

•    Hogy a jövőben ne okozzanak problémát állataid szokásai, próbálj olyan füveket ültetni, amik ellenállnak a vizeletüknek. A csenkesz, az évelő perje és a fehér here mind jó választások lehetnek.

hirdetes
•    E mellett győződj meg róla, hogy kutyáid mindig elegendő friss vízhez férjenek hozzá, mert a hígabb vizelet kevesebb nitrogént tartalmaz.
•    Természetesen sokat segíthet az is, ha rászoktatod kutyáidat, hogy egy bizonyos helyen végezzék a dolgukat.

Magas hőmérséklet

Amikor az időjárás felmelegszik, ez megterhelő lehet a fű számára, különösen akkor, ha legmelegebb napszakban nyírod a gyepet A magas hőmérsékletben továbbá a növények sokkal jobban igénylik a vizet. 

Mi a teendő, ha a meleg időjárás miatt égett ki a fű?

Akárcsak az embereknek, a füvek számára is nagyon fontos, hogy meleg időben sok vizet fogyasszanak. A meleg miatt kiégett füvet könnyű összetéveszteni a nitrogénégéssel, azonban szintén mély (12-15 cm) öntözéssel lehet orvosolni.

Hogyan előzhető meg?

•    Ne nyírd le a füvet, miután nyugalmi állapotba került. Ha végül fűnyírásra kerül a sor, végezd azt a reggeli vagy esti órákban, hogy elkerüld a legmelegebb napszakot.
•    A gyep reggeli öntözésével pénzt és időt takaríthatsz meg, mert a hűvösebb reggeli hőmérsékletekben kevesebb víz megy kárba a párolgás miatt.
•    Élezd meg rendszeresen a fűnyíród pengéit. Ha a pengék életlenek, akkor inkább tépik, szakítják majd a fűszálakat a helyett, hogy élesen elvágnák őket, ami további stresszt okoz a gyepnek.
•    Öntözz mélyen, különben arra ösztönzöd majd a gyökereket, hogy a felszín közelében nőjenek, ahol nagyobb veszélyt jelent rájuk a meleg napsugárzás.
•    Nyírd ritkábban a füvet és ilyenkor is csak keveset vágj vissza belőle, hogy ennyivel kevesebb stressz érje a gyepet.
•    Bánj óvatosan a nitrogénben gazdag műtrágyákkal, mert nem csak kiégethetik a gyepet (mint fentebb olvashattad), hanem arra késztetheti a füveket, hogy a leveleiket növesszék a gyökereik helyett, és így kevésbé állnak majd ellen a hőnek is.
 

Lapozz még, mert van pár infónk a kiégett fű újjáélesztésével, zöldítésével kapcsolatban!

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

angolperje (kurtaperje, Lolium perenne L.)

a ->pázsitfüvek családjához tartozó, sűrű —>gyepet alkotó évelő aljfű... Tovább

fagyvédelem eszközei

a gyak.-ban leghatásosabbnak bizonyuló módszer a kályhák és a hőlégfúvó alkalmazása.... Tovább

Tovább a lexikonra
Kertészet