A kertészkedés első nekifutásra komoly kihívásnak bizonyulhat, főleg, ha az ember nem készül fel kellően azokra a buktatókra, amik lépten-nyomon leselkednek a zöldfülű kertészekre.
Az alábbiakban ehhez szeretnénk néhány tanácsot kínálni – felsoroljuk azokat a kertészkedési szarvashibákat, amikbe a legtöbb kezdő beleszalad, és eláruljuk azt is, hogy hogyan kerülheted el őket. Kezdjük is!
1. Nem figyelsz oda a környezetedre
Ahogyan otthonodat, úgy kertedet sem érdemes olyan helyre építeni, ahol a körülmények nem felelnek meg az ültetésre szánt növények számára. A kerted sikereit meghatározó egyik legfontosabb tényező, hogy egy-egy ágyás hány órányi, és milyen jellegű napfényt kap az év során. Hiába ültetsz kedvenc virágaidból, ha az adott növény nem érzi jól magát kertedben.
Hogyan kerüld el: Figyeld meg, hogy hol és mennyi napfény éri a kertet
Készíts egy egyszerű, de átlátható térképet kertedről, és jelöld be rajta, hogy egy nap átlagosan hány órányi napfény éri az egyes területeket. Ez után könnyebben össze tudod majd válogatni azokat a növényeket, amelyeknek több vagy kevesebb napsütötte órára van szükségük.
Amikor a különböző növényeket kutatgatod, az alábbi kifejezésekkel találkozhatsz napigényüket illetően:
- Teljesen/mindig napos: Naponta legalább 6 óra közvetlen napfény
- Részben napos: Naponta legalább 3-6 óra közvetlen napfény (lehetőleg reggel és kora délután)
- Félárnyékos: Naponta legalább 3-6 óra közvetlen napfény (a nap középső részében árnyékos védelemmel)
- Teljesen árnyékos: Naponta kevesebb, mint 3 óra közvetlen napfény (a maradék órákban pedig szűrt fény)
2. Csak egynyáriakat ültetsz
Az egynyáriak remekül mutatnak, és akár hasznosak is lehetnek ezért sokan szinte csak ilyen kérészéletű növényeket ültetnek kertjükbe. Na persze, ezek a hideg beálltával végérvényesen elpusztulnak, és a következő évben teljesen újra be kell ültetned majd utánuk a kertedet, hogy bármi megteremjen benne.
Hogyan kerüld el: Ültess évelőket is
Az évelő növényeknek néha több évre is szükségük van, hogy termékenyre és mutatósra nőjenek, de kellő türelemmel hosszútávon is hasznosnak bizonyulnak majd kertedben.
3. Nem figyelsz a talajra
A talaj szó szerint minden kert alapja. Ha nem tudod, hogy kerted milyen összetételű talajjal rendelkezik, akkor lényegében csak vaktában ültetsz majd bele növényeket, és reméled, hogy jól érzik benne magukat.
Hogyan kerüld el: Teszteld le kerted talaját
Először is ki kell derítened, hogy kerted talaja agyagos, homokos, vályogos, vagy ezek valamilyen keveréke. A talaj összetétele és pH-értéke többféle módszerrel is javítható. A vályogos talaj (gazdag, porhanyós talaj, ami üledék és agyag nagyjából egyenlő arányú keveréke) például kiegészíthető némi levágott fűvel, míg az erősen agyagos talajban sok organikus anyagra van szükség.
Ha kerted talaja rendkívül rossz minőségű, akkor a legegyszerűbb megoldás emelt ágyásokat kialakítani rajta.
4. Nem teszel különbséget a komposzt és a trágya között
A komposzt olyan organikus anyag, ami kellően lebomlott, hogy könnyedén felszívódhasson a talajban, és a növények hozzájuthassanak abból. Általában kerti és konyhai szerves maradékokból készül. A trágya ezzel szemben állatok ürüléke, illetve léteznek műtrágyák is, amelyek hasonló célokat szolgálnak: gazdagítják a talaj szerves összetételét.
Hogyan kerüld el: Tudd, hogy mire van szüksége kerted talajának
Mind a trágyák, mind pedig a komposzt hasznos tápanyagokat kínálnak a növények számára, azonban nem mindegy, hogy mikor mivel „eteted” kertedet. Ha például egy ágyásnak nitrogénre van szüksége, akkor a műtrágya a legjobb megoldás. Az agyonhasznált talajt komposzttal érdemes újratölteni, és így tovább.
5. Túl sok pénzt költesz kertedre
A kezdő kertészek előszeretettel vásárolgatnak mindenféle hasznos(nak tűnő) eszközt és szert a gazdaboltokban, de a költségek hamar összeadódhatnak. Némi odafigyeléssel, és furfangos alternatívákkal azonban rengeteg pénzt spórolhatsz.
Hogyan kerüld el: Találj olcsóbb megoldásokat
Sokat spórolhatsz például, ha saját szerves (kerti és konyhai) maradékokból készítesz magadnak komposztot a kertedben. Ezen kívül ne félj segítséget kérni szomszédjaitól és barátaidtól, ha szükséged van valamire. Néhány olcsón beszerezhető raklapból remek emelt ágyások készíthetők, és így tovább.