A tél a legjobb időszak a legtöbb lombhullató fa és cserje metszésére, de nem mindegyikre. Tekintsd meg listánkat arról, hogy mely fákat és cserjéket kell metszeni a nyugalmi hónapokban – és kapj néhány általános metszési tippet a szezonra!
Miért kell késő télen vagy kora tavasszal metszeni?
A mérsékelt égövi régiókban a legtöbb növény a tél folyamán elalszik. Ez az évnek az az időszaka, amikor leállították az aktív növekedést, és a hideg időjárásra hajolnak. Emiatt a nyugalmi állapot miatt általában a késő tél és a kora tavasz a legalkalmasabb időszak számos fa és cserje alakjának módosítására. Miért?
A nyugalmi állapotban végzett metszés megkönnyíti a növény felépülését, ami fontos a következő évi virágok szempontjából.
Az új növekedés megkezdése ELŐTT metszéssel a növény új, egészséges növekedésre fordítja energiáját, amikor a tavaszi melegebb hőmérséklet beköszönt.
Gyakorlatilag télen sokkal könnyebb meglátni a lombhullató növények valódi alakját, mivel a lombozatuk eltűnt.
Mikor kell metszeni a virágzó cserjéket?
Mikor érdemes metszeni, gyakran egy kérdéshez kötődik: Mikor virágoznak a cserjék? A tavaszi virágzású cserjéket, például az azáleát, a késő tavaszi vagy nyári virágzás után metszik le. A nyáron virágzó cserjéket, például a pillangócserjét télen vagy kora tavasszal metszik. Miért? Összefügg azzal, hogy a virágok „régi” vagy „új” fán rügyeznek:
Tél végén és kora tavasszal metsszük meg azokat a cserjéket, amelyek virágbimbóikat az „új” fán (azaz a következő tavasszal bekövetkező növekedésen) formálják. Példák: ábélia, szépségbogyó, pillangóbokor, nyáron vagy ősszel virágzó klematisz, sima hortenzia, hortenzia, potentilla, rózsa, sharon rózsa, somfa, japán spirea, orbáncfű és nyári édesség.
Várjunk késő tavaszig vagy nyár elejéig (miután a virágok kifakulnak), hogy lemetsszük azokat a cserjéket, amelyek a „régi” fán virágoznak (azaz az előző évi növekedésből). Példák: azálea, szépségbokor, menyasszonyi koszorú spirea, tavasszal virágzó klematisz, cotoneaster, deutzia, enkianthus, virágzó mandula, forzitia, mophead hortenzia, orgona, gúnynarancs, havasi babér, ninebark, ranglea, vidodondiris, oakleaf , weigela, wisteria és varázsmogyoró.
Ha túl korán metsszük őket, levágjuk azokat a bimbókat, amelyek idén tavasszal kinyíltak volna! A tavaszi virágzó cserjék metszésére a legjobb idő közvetlenül a tavaszi virágzás elhalványulása után van.
Mikor metsszünk fákat és örökzöldeket?
Az örökzöld cserjéket (tiszafa, magyal és bukszusfa) és az örökzöld fákat (lucfenyő) metsszük le tél végén vagy kora tavasszal, amikor még nyugalmi állapotban vannak, és az új növekedés megkezdése előtt. A fenyőket június elejétől július elejéig metszik.
Az árnyékos fákat, például a tölgyet, a juhart, a katsura-t és a gyertyánt tél végén vagy kora tavasszal metsszük meg.
Várjuk meg a tavaszi virágzó fák, például a somfa, a vörösbimbó, a cseresznye, a körte és a magnólia metszését, amíg el nem virágzik.
Néha nehéz megmondani, hogy egy fának vannak-e elhalt ágai magasabban, hacsak nem mászunk fel rá. Emiatt ésszerű lehet favágót bérelni az elhalt fák metszéséhez 3 évente.
Metszési útmutató
MIKOR
Alma Késő téltől kora tavaszig
Abelia Késő téltől kora tavaszig
Azálea Késő tél vagy a tenyészidőszakban
Pillangóbokor Késő tél
Tiszafa Késő téltől kora tavaszig
Cseresznye Késő téltől kora tavaszig
Hibiszkusz Kora tavasszal
Hortenzia Többnyire késő tél
Őszibarack Késő téltől kora tavaszig
Szilva Késő téltől kora tavaszig
Rózsa Kora tavasz
Füstbokor Tél végén vagy kora tavasszal