Ilyenkor legfőképpen a sás-, illetve nádfélékre, valamint a díszhínárokra kell majd odafigyelnünk – nekik szétszedésük kicsit nehézkes, időigényes lehet, de ne sajnáljuk rá sem az időt, sem az energiánkat, ugyanis, ha ők elburjánzanak, akkor könnyedén képesek lesznek majd elnyomni, kiszorítani a környezetében még fejlődő „lakókat”. Arról nem is beszélve, hogy a víz ökoszisztémáját is könnyedén felboríthatják.
Amennyiben a hínárfélék túlzottan el fognak szaporodni, akkor könnyedén képesek lesznek kiszorítani akár még a halakat is dísztavunkból.
Mindenképpen foglalkozzunk az elhalt növényekkel is
A kerti tó tisztántartásával kapcsolatban fontos, hogy foglalkozzunk a gyorsan fejlődő növények mellett a már elhalt példányokkal is – ne felejtsük el őket majd eltávolítani. Ez azért rendkívül fontos, mert ezek a növényi részek, amennyiben a nap felmelegíti a tó vizét, könnyen elkezdhetik rothadási folyamataikat, amik pedig metángáz képződéssel fognak majd járni – ez pedig nem csak a halakra, de a tóban élő összes élőlényre nézve veszélyes lesz majd.
Ez talán még nagyobb jelentőséggel bír a kisebb területű kerti tavakkal kapcsolatban, illetve azoknál, ahol nincs meg a megfelelő – minimum 80 centiméteres – vízmélység.
Tehát fokozottan ügyelj arra, hogy a már elhalt, vagy elhaló félben lévő tavirózsa leveleket, hínárokat, illetve a vízbe hulló leveleket, fűszálakat is mind-mind eltávolítsd a víz felületéről. Ehhez segítségedre lehet egy nagyobb gereblye, amivel óvatosan ki tudod majd őket halászni – ez pedig el fogja majd tüntetni a vízben lévő moszatok, algák egy részét is, engedve, hogy tavad fellélegezzen.
Amennyiben békalencse is megtalálható a vízfelületeden, akkor azt is érdemes megritkítanod, hogy legyen elég szabad felület kerti tavadon – ezek ugyanis szintén, csakúgy, mint a víz felszínén úszó kihorgászásra váró elhalt növények, be fogják majd árnyékolni a tó vízét, ami nem egészséges a benne élő állatok, növények számára.