Egyik leglátványosabb, legdivatosabb kertépítészeti alkotása kertünknek. Általában sziklakerttel kombinálva nyúltja a legmutatósabb látványt. A kerti tóval beengedjük a természetet, mivel a telepített növényeken, halakon kívül vonzza a madarakat is.
Ez a cikk néhány jó tanácsot tartalmaz azoknak, akik szeretnének a kertjükbe kerti tavat telepíteni.
Az első lépés a kerti tavunk helyének megválasztása. Keressük meg az ideális helyet tavunknak, figyelembe véve, hogy nagyon dekoratív eleme lehet kertünknek, ezért központi fekvést igényel. Ne legyen messze a háztól egy eldugott sarokban, könnyen megközelíthető, körül járható legyen, ne tegyük a kert lejtős végébe. Helyének meghatározásánál fontos, hogy félárnyékos, nagyobb fáktól távolabbi helyet válasszunk.
Lapozz tovább és megtudhatod te is mik a legfontosabb lépések
Fontos a megfelelő méret, az arányok meghatározása, mivel ha túl kicsi, nem alakul ki a megfelelő biológiai egyensúly. A vízfelület mérete minimum 10-12m2 legyen, mélysége pedig legalább 1m, ebben a mélységben már a halak, és a fagyérzékeny növények át tudnak telelni. Formájának meghatározásában ügyeljünk, hogy illeszkedjen a kerthez, általában vese alakú tavak a divatosak.
A tóépítés legnehezebb munkafázisa a meder kiásása. A köveket, gyökereket, éles tárgyakat távolítsuk el az építés során, különben a fólia sérülhet, mely újabb munkát, költséget vonhat maga után. Nagyon röges, köves altalaj esetén nedves homokréteggel tapasszuk be a tó gödrét. Érdemes a gödröt lépcsősen kialakítani, így könnyebben tudjuk a tófóliát elhelyezni, és a lépcsőket kisebb-nagyobb sziklákkal, kövekkel díszíthetjük. Legfelső szintjét úgy alakítsuk ki, hogy egyenes legyen, ne lejtsen sehol, ügyeljünk arra, hogy vízszintben legyen.
A kitermelt földből készíthetünk a tó mellé egy esztétikus sziklakertet is, mely a tóval még mutatósabb.
Ha a meder elkészült, geotextíliát helyezünk bele, elsimítjuk, kiegyenesítjük, majd a végén győződjünk meg róla, hogy nincsenek kemény, éles kidudorodások. Ezután jöhet a tófólia. A fóliákat előre vágják méretre, ezért fontos a pontos mérés. Általában középre vannak hajtva, óvatosan, két irányba tudjuk kihajtogatni, fólia terítése közben figyeljünk arra, hogy a geotextil ne gyűrődjön. A tófólia terítése után egy irányba haladva a gyűrődéseket lapoljuk egymásra, széleit súlyozzuk le kövekkel.
Tavunk aljába helyezzük el a mélyvízi növényeket (tavirózsát, vízitököt), próbáljuk meg a természetesség látszatát kelteni. A kerti tó kialakítását befejezhetjük úgy, hogy körben szilárd burkolatot készítünk, vagy a tófólia széleit kövek, kisebb-nagyobb sziklák, apró kavicsok alá rejtjük. A kerti tó többi részét is díszíthetjük kövekkel, kavicsokkal, itt már akkora mennyiséget érdemes teríteni, ami a növényeket megtartja. Ha nagyobb köveket helyezünk tavunkba, akkor geotextíliát érdemes alá rakni, így nem sérül a fólia. Miután elkészült kerti tavunk, növények is telepítésre kerültek, és minden készen áll, jöhet a víz.
Fontos még a kerti tavak Oxigénnel történő dúsítása, melynek legmegfelelőbb módja a kerti csobogók, patakok kialakítása, mert ez a módszer még mutatósabbá teheti tavunkat és egyben hasznos is.
Tisztítása nem igényel sok munkát, leszámítva az évente történő teljes takarítást. Folyamatos takarítás, fenntartás alatt az elhalt növényi részek, szennyeződések eltávolítása a feladat.
Teljes takarítás során a vizet leengedjük, a halakat félig tiszta, félig a tóból mert vízzel töltött tartályba helyezzük, kivesszük a vízinövényeket, megtakarítjuk őket. A meder aljáról az iszapot, törmeléket eltávolítjuk, majd átsúroljuk kefével. Miután kiszáradt teljesen, töltsük fel lassan tiszta vízzel, helyezzük vissza a növényeket, a halakat a víz teljes tisztulása után tegyük vissza.