Ha a kerti szerszámokat tisztán – és élesen – tartjuk, könnyebbé válik a metszés, és csökken a betegségek kockázata kedvenc növényeinken. Bármilyen mozgalmasak és kreatívak is a kerti ötleteink, időnként mindig lesz egy kis leállás a kertben. A tél beköszöntével azonban nem kell mindent elhalasztanunk, még sok minden van, amivel foglalkozhatunk a kerttel kapcsolatban. Olvasd el szerszám tisztítási útmutatónkat!
Kerti szerszám tisztítási útmutató
Bizonyos örömet szerezhetünk magunknak, ha mindent rendbe rakunk, a vetőmagcsomagok válogatásától és a katalógusok bevásárlólistáinak készítéséig, egészen addig, amíg egy kis figyelmet szentelünk a fészer rendbetételének.
Az általános rendbetétel mellett az ásók, simítók, metszővágók és ollók karbantartására fordított néhány óra megtérül a következő tenyészidőszakban.
A kerti szerszámok élesen tartása segít abban, hogy hatékonyan dolgozzunk a kertben, és hosszabb ideig kitartsanak.
Az éles vágópengék a növényegészségügy szempontjából is fontosak. A tompa penge összezúzhatja a szárat, miközben nehezen sikerül bevágni, így a növény sebet kap, amely lassan gyógyul, és sebezhetőbb lesz a fertőzésekkel szemben.
1. RENDSZERESEN GONDOZZUK A KERTI SZERSZÁMOKAT
A szerszámok minden használat utáni tisztítása, mielőtt elraknánk őket, azt jelenti, hogy a rendszeres karbantartási ellenőrzések kevésbé lesznek megterhelőek. Különösen azt javasoljuk, hogy a lehető leggyakrabban tisztítsd és védd metszőollód, mivel ezzel csökkented a betegségek átterjedésének kockázatát a kertben. Ezután élesítheted is őket – javaslom, hogy ezt évente legalább kétszer végezd el.
Nem mindenkinek van ideje, jó alaposan átnézni a szerszámait, de amikor csak lehet, meg kell tisztítani őket. Irányelv lehet évente egyszer a szezonális eszközök, például a hagymaültetők esetében, vagy minden szezon fordulóján a leggyakrabban használt eszközök, például az ásó esetében.
2. KEZDJ AZ ALAPOS TISZTÍTÁSSAL
Különféle drótkefékkel távolíthatod el a rozsdát a szerszám felületéről. A sárgaréz kefe kiválóan eltávolítja a könnyű felületi rozsdát. Ha egy nagyon erősen korrodált szerszámot szeretnél helyreállítani, akkor lehet, hogy acél drótkefére kell váltanod.
Használhatsz vegyszereket is, bár az ecettel történő tisztítás is alkalmas lehet – ez a csodaösszetevő, amely a ruhanemű felfrissítésére és szagtalanítására, valamint a ház takarítására is használható. Ecettel és szódabikarbónával még a borostyántól is megszabadulhatunk. Jól működik, és sokkal olcsóbb alternatíva. Ez csak egy olyan eset, amikor a dolgokat körülbelül 24 órán át ázni hagyjuk (melegebb környezetben a folyamat gyorsabb). Észrevehetjük, hogy a fém rozsdabarnából feketévé válik. Vedd ki a szerszámot az ecetből, öblítsd le meleg vízzel, majd szárítsd meg.
3. GYŐZŐDJ MEG A SZERSZÁMOK ÉLESSÉGÉRŐL
Ha folytatod az élezést, képesnek kell lenned arra, hogy saját magad végezd el, bár azt javasoljuk, hogy maradj a kézi élezésnél, metszőolló és olló esetén, vagy gyémántreszelővel keményebb ásószerszámokhoz.
4. FANYELEK KARBANTARTÁSA
A fa fogantyúkat évente legalább egyszer olajozni kell. Ez megakadályozza, hogy túlságosan kiszáradjanak, ami a fogantyúk megrepedéséhez vagy kilazulásához vezethet.
Győződj meg arról, hogy a fogantyúk tiszták és szennyeződésmentesek, majd töröld át őket lenmagolajjal.
MIVEL KELL TISZTÍTANI A KERTI SZERSZÁMOKAT?
A kerti felszerelések tisztítása és fertőtlenítése elengedhetetlen a kerti szerszámok karbantartásához, és elegendő időt kell szánni ennek a létfontosságú feladatnak az elvégzésére.
Íme, mire lesz szükséged a kerti szerszámok tisztításához:
- Egy tömlő vagy mosogató
- Vödör (amely elég nagy a nagyobb szerszámokhoz)
- Merev sörtéjű kefe
- Szivacs
- Acélforgács
- Csiszolópapír (80 és 120 szemcseméretű)
- Pamut törölköző