A kerti szegély a befejező simítás egy szépen megkomponált kertben, ami egyben ki is jelöli minden növény saját felségterületét. Így készítheti el néhány egyszerű lépésben.
Kerti szegély készítése – Döntsük el, hol szükséges
A szegélyezésre mindenütt szükség van, ahol két különböző típusú fedőréteg, mint pl. murva és forgács, találkozik. Ugyancsak jól mutat a különféle típusú gyepek és díszfüvek között, hogy mindkét fajta növény jobban érvényesülhessen. Végül mindenféle kövecses részhez, sziklakerthez vagy kerti szoborhoz is jól illik.
Kerti szegély készítése – Első típus: a tömör
Sokféle szegély létezik, de a legtöbbjük két csoportba sorolható. Az első típus a tömör csík, ami tekercsben kapható. Anyaga lehet fém, gumi vagy műanyag, és rendszerint barna vagy fekete színű. Erről Maureen Smith kertrendező így vélekedik: “ A fém vagy gumi alapú szegélyek könnyen megrepedeznek, főleg ha a gyep karbantartása közben nem kerülik meg őket.”
Kerti szegély készítése – Második típus: különálló kövek
A második fajta szegélyezés különálló kövekből áll, melyek lehetnek tégla, kagyló vagy természetes kavics alakúak. Maureen Smith kertrendező ezeket javasolja. “Tartósabb és tetszetősebb.”
Kerti szegély készítése – Ássunk árkot
A szegélyezés kialakításakor a kiásandó árok mélységének eltalálása a legnehezebb feladat. Vegyük a szegélyárok egy szakaszát mértékül. Az árok teteje magasabban kell, hogy feküdjön, mint a gyep, murva, vagy egyéb felület, de nem annyira, hogy kirívó legyen. Fontos, hogy elég mély legyen, hogy ne lehessen benne megbotlani.
Kerti szegély készítése – A szegély elhelyezése
Ha köveket használunk, minden újabbat az előzővel egy szintbe fektessünk. Próbáljuk a kövek közötti hézagokat a lehető legkisebbre hagyni. Ehhez a legjobb megoldást az egymásba záródó kövek adják. Ha tekercsből dolgozunk, használjunk vízmértéket a szintkülönbségek kiküszöbölésére. Remélem, hogy tudtam segíteni nektek az alapok elsajátításával!