A megfigyelés alapjában úgy zajlik majd, hogy összehasonlítod azt a madarat, amit látsz, egy már azonosított fajjal. Erre számos lehetőségünk van: illusztrációk, kézikönyvek, online oldalak.
Milyen módszerrel érdemes őket beazonosítani?
Először fel kell mérned távolról az azonosítani kívánt madár méretét. Amennyiben ez nehéz feladatnak bizonyul, akkor kénytelen leszel találgatni. Ilyen esetben, ha viszonyítani szeretnél valamihez, nem érdemes egy már olyan dolgot elképzelned, amiről tudod, hogy az mekkora. Inkább próbáld meg egy gyurmából megformázni, hogy mégis mekkorának gondolod a madarat, s helyezd el azt kertedben. Így képes leszel majd összehasonlítani a madár méreteit a gyurmáéval, ami egy tisztább képet kínál majd az állatról.
A másik lényeges szempont a kerti madarak beazonosításánál, hogy tollazatuknál melyik szín vagy színek dominál/dominálnak. Ennél a pontnál a színvakok, színtévesztők lényegesen hátránnyal indulnak, viszont bárkinek kihívást jelenthet például a világoszöld, valamint a sárga között különbséget tenni.
A csőr és a lábak alakja is fontosak a madárfajoknál. Ehhez is érdemes kihasználni távcsövünket.
Az énekesmadarak csodás hangja
A látás, mint érzékelési forma mindennapjaink szerves része, és épp emiatt el is feledkezhetünk többi érzékszervünkről, ami öreg hiba. A madárazonosítás területén a hallásnak is nagy szerepe van, hiszen mindegyik faj más-más dalt énekel, így, ha nem is látjuk is képesek lehetünk őket felismerni. Éjjel például könnyebb hallani a baglyok hangját, mind a sötétben meglátni őket.
Ugyanakkor a memóriánkat is segítségül kell hívnunk, hogy képesek legyünk visszaidézni egy-egy madárdalt, így segítve annak beazonosítását.
Abban az esetben, ha gyorsan szeretnél fejlődni, akkor megfigyelésről ajánlott egy naplót vezetned. Ebbe érdemes beleírnod, hogy milyen területen mikor, mit figyeltél meg. Amennyiben már sikerült beazonosítanod egy madárfajt, akkor jó, ha annak viselkedését is lejegyzed, valamint azt, hogy mivel téveszthető könnyen össze. Az agyad így gyorsabban meg fog majd edződni, illetve könnyebben is tárolja el a már összegyűjtött információkat, arról nem is beszélve, hogy jegyzeteidet bármikor vissza tudod majd nézni.
Neked hogy tetszett mostani cikkünk?