Komposzt tea
A komposzt teával öntözés szintén egy organikus módszer a talaj savanyítására, illetve egy jó adag gyorsan ható tápanyag hozzáadására. De hogy készül a komposzt tea?
Tölts fel egy 20 literes vödröt és hagyd kinn a szabadban 24 órára, hogy minden klór elpárologjon belőle. Ez után önts némi érlelt komposztot a vízbe (nagyjából 1-2 bögrényit 3,5 literenként), majd 48 órán át rendszeresen kevergesd meg, hogy a komposzt tápanyagai jól beleázzanak a vízbe. Ez után szűrd le, és kész is a „tea”. A komposzt teát használhatod levélpermetként vagy öntheted közvetlenül a talajra is, mint locsolóvizet.
A leszűrt trágyamaradékot forgasd bele a talajba a növények körül.
Szerves kén
Az organikus, vagy szerves kén használata egy biztonságos és hatékony módszer a kerti talaj savanyítására. A kén egy alapvető tápanyag, amely segít ellenállóbbá tenni a növényeket a különféle betegségekkel szemben.
Fontos, hogy a szerves ként mindig a gyártó által feltüntetett módon, az előírt mennyiségben használd. Habár hasznos a növények számára, a kén hirtelen és jelentősen csökkenti a talaj pH-értékét, tehát könnyű túlzásba esni vele.
Talajtakarók
Az organikus talajtakarók több ízben is hasznosak a kerti talaj és a növények számára. A mellett, hogy javítják a talaj vízmegtartását, illetve tápanyagokkal látják el a növényeket, a szerves talajtakarók idővel savanyítják is a talajt, amint szép lassan belebomlanak abba.
Kávézacc
Ha rendszeresen kávézol otthonodban (és nem instant kávéport iszol), akkor idővel minden bizonnyal összegyűlik majd egy adag használt zacc, amit a legtöbben egyszerűen kidobnának. Érdemes azonban ezt félretenni, és szétszórni a kertedben, vagy hozzáadni a komposzthalomhoz. Ahogy a kávézacc lebomlik, savasabbá teszi környezetét.
Tőzegmoha
A tőzegmoha egy kiváló adalék a talaj számára, különösen, ha savas körülményeket igénylő növényeket termesztesz. A tőzegmohát könnyű hozzáadni a talajhoz – csak szórd el 5-8 cm vastagon a talaj felszínén, majd dolgozd bele abba.
A tőzegmoha az utóbbi időben egyre kevésbé népszerű, mert nem egy könnyedén megújuló anyag, és ez az árában is megmutatkozik. Továbbá egy ideje vita tárgyát is képezi, mert a tőzegmoha kitermelése egyesek szerint jelentősen hozzájárul a globális felmelegedéshez.
A talaj savanyúságának megőrzése
A talaj ideális pH-értékének fenntartása egy soha véget nem érő küzdelem a kertészek számára. Fontos, hogy rendszeresen ellenőrizd a talaj pH-értékét kertedben (több helyen is), hogy tudd, melyik terület mennyi extra savanyítást igényel.
Fontos továbbá fontolóra venned, hogy milyen vizet használsz kerted öntözéséhez. A legjobb módszer esővizet gyűjteni, hiszen ez a legtermészetesebb dolog, amit növényeidnek adhatsz. Nem árt, ha tisztában vagy a kerti csapból engedett víz pH-értékével – meglehet, hogy lúgosabb, mint hinnéd!