Vágjuk vissza a gyenge és vékony ágakat, amelyek a hóterheléstől megsérülhetnek, illetve a keresztező ágakat, amelyek erős szélben dörzsöléssel sérülhetnek. Vágjuk le a rózsákon a hosszú vesszőket, nehogy elpattanjanak. Ezeket a folyamatokat akkor kell megtenni, mikor a növény már alvófélben van, ami általában néhány fagy után következik be. Az egyes fajták metszési követelményeitől függően minden nagyobb metszést más időpontra kell hagyni, tavaszra vagy nyárra általában.
• Kényes és fiatal cserjék védelme
Az örökzöld cserjéket főleg a száraz, téli szelek károsítják, amelyek kiszárítják őket és sokkal hajlamosabbak károsodásra, mint a lombhullató fajták. A gyenge, törékeny vagy hajlékony ágú cserjéket, illetve azokat, amelyek levelei könnyen sérülnek, légáteresztő anyaggal kell bevonni. Használhatunk olcsó zsákvászont, vagy cserjetakarók is léteznek, kifejezetten erre a célra.
• A sövény védelme
Egy cserjesor védelme érdekében betakarhatjuk az egészet, vagy szélfogót is kialakíthatunk előtte karókból és védőszövetből.
• Víz
Az újonnan ültetett növények gyökérrendszere nem elég kifejlett ahhoz, hogy a téli időben elveszett vizet könnyen pótolják. Folyamatos öntözést igényelnek, amíg a talaj meg nem fagy, és használj talajtakarót a föld nedvessége megtartásának érdekében.
Szeretnéd Te is megismerni a legszebb őszi növényeket? Akkor tekintsd meg mostani galériánkat!
• A talajtakaró használata
A talajtakaró szigetelő rétege segíthet a szunnyadó évelőknek csekély károsodás vagy sérülés nélkül átvészelni a telet. Az alvó növények jobban bírják az állandó hideget, mint a hőmérsékletingadozást, azaz a fagy-felengedés ciklust.
Konténeres növények
• Strapabíró növények választása
A konténerekben termesztett növények és fák hátrányos helyzetben vannak, mert a gyökerek nagyobb mértékben ki vannak téve a fagynak a talaj szigetelési előnyei hiányában. A nagyobb konténerek emiatt jobban is szigetelnek.
• Vidd őket beltérre
A zsenge évelőket és trópusi növényeket érdemes bevinni beltérre, csak kapjanak erős fényt. A szívósabb növényeket elég garázsba vagy pincébe vinni, ahol védve pihenhetnek télen.