Az eperfafélék családjába tartozó kenyérfa a Csendes-óceán szigetei és Délkelet-Ázsia egyik legelterjedtebb gyümölcsfajtája. Ezeken a területeken számos felhasználási módját ismerik, ami nem csak gasztronómiai jellegű alkalmazásokat takar.
Habár a kenyérfa terméseihez a világ más részein nehezebb hozzájutni, időnként felbukkanhatnak egy-egy nagyobb gyümölcspiac vagy áruház pultjain. Lássuk, hogy mi mindenre is jó!
Általános tudnivalók a kenyérfa terméséről
A kenyérgyümölcsként is emlegetett termés érettsége alapján számíthat zöldségnek (kifejlett, de nem érett állapotban) és gyümölcsnek (teljesen érett állapotban) is. A kifejlett, de nem teljesen érett kenyérgyümölcs tele van keményítővel, és a krumplihoz hasonlóan szokás használni, Érett állapotában édesebb ízű és gyümölcsként szokás felhasználni. Egyes források szerint több mint 200 változata létezik. Ezek legtöbbje hashajtó hatású, ezért fogyasztás előtt általában főzéssel, sütéssel vagy valamilyen más módszerrel szokás előkészíteni.
Mire szokás használni a kenyérfákat?
A kenyérfán termő dolgokkal nem csak az emberek lakhatnak jól – azokon a területeken, ahol ez a növény megterem, az emberek előszeretettel etetik haszonállataikat a levelével. A kenyérfa egy tejszerű fehér anyagot (gumitej) is termel magában, aminek többféle kultúrában is fontos szerepe van. A gumitejet régebben a Hawaii-i lakosok madarak felfogására használták, hogy aztán kihúzhassák azok tollait szertartási öltözékeikhez. Hasznát vették a csónakkészítők is, akik kókusztejjel összeforralva tömítésként vagy színes talajjal elkeverve festékként alkalmazták.
A sárgásszürke fa könnyű és egyszerre erős is, jól megmunkálható és többnyire ellenáll a termeszeknek is. Éppen ezért házak és bútorok építéséhez is szokás használni. Szörfdeszkák és hagyományos Hawaii-i dobok is készültek már kenyérfából. A rostokat nem egyszerű kinyerni a kéregből, azonban meglehetősen tartósak és a malájok már rég óta használják őket ruhák elkészítéséhez. A filippínók vízibivaly hámokat gyártanak belőlük. A kenyérfa virágait a kínai papíreperfa rostjainak felhasználásával ágyékkötőket is készítenek. A következő oldalon folytatom!