A használt kávézacc egyéb felhasználási módjai a kertekben
A kávézaccot más célokra is használhatod a kertben. Sok kertész szívesen használja a használt kávézaccot növényei talajtakarójaként.
A kávézacc egyéb felhasználási módjai közé tartozik a csigák és csigák növényektől való távoltartása. Az elmélet szerint a kávézaccban lévő koffein negatívan hat ezekre a kártevőkre, így elkerülik a talajt, ahol a zacc található.
Vannak, akik azt is állítják, hogy a talajon lévő kávézacc macskariasztó, és megakadályozza, hogy a macskák alomdobozként használják a virág- és zöldségágyásokat.
A kávézaccot kukactáplálékként is használhatod, ha kukacos tárolóval vermikomposztálsz. A férgek nagyon szeretik a kávézaccot.
Friss kávézacc használata
Friss kávézaccot használni nem minden esetben ajánlott, néha azonban kifejezetten hasznos.
Szórhatunk például friss kávézaccot a savkedvelő növények köré, mint az azálea, hortenzia, áfonya és a liliomok. Sok zöldség szereti az enyhén savas talajt, de a paradicsom általában nem reagál jól a kávézacc hozzáadására. A gyökérnövények, például a retek és a sárgarépa viszont kedvezően reagálnak – különösen, ha az ültetéskor a talajjal keverednek.
A friss kávézacc használatáról azt gondolják, hogy elnyomja a gyomnövényeket is, mivel van néhány allelopátiás tulajdonsága, amely a paradicsomnövényeket is hátrányosan érinti. Ez egy másik ok, amiért óvatosan kell használni. Mindemellett azonban egyes gombás kórokozók is elnyomhatók vele.
Ha száraz, friss zaccot szórunk a növények köré (és a talaj tetejére), ugyanúgy elriaszt néhány kártevőt, mint a használt kávézacc esetében. Bár nem szünteti meg őket teljesen, úgy tűnik, segít távoltartani a macskákat, nyulakat és csigákat, minimalizálva a kertben okozott károkat. Mint korábban említettük, ez a koffeintartalomnak köszönhető.
Tipp: A friss, főzetlen kávézaccban található koffein helyett, amely káros hatással lehet a növényekre, érdemes lehet koffeinmentes kávét használni, vagy csak minimális mennyiségű friss zaccot alkalmazni, hogy elkerüld a problémákat.