Naponta megszámlálhatatlan szemetet termelünk az életünk folyamán, de leginkább a konyhai hulladékunk telíti el a szemetesünket. Miután lefőzted a reggeli kávédat, Te is kidobod a kávézaccot a kukába? Hát ne tedd! Mutatjuk mi mindenre jó még a kávé, azonkívül, hogy feltölt energiával!
Számos kutatás vizsgálta már az emberi fogyasztást, és mióta egyre fontosabb az életünkben a környezetvédelem, még több kutatás foglalkozik, azzal, hogy mennyi és milyen szemetet termelünk. Egy tavalyi kutatás eredményéből kiderült, hogy Magyarországon több, mint 25 000 tonna kávézaccot termelünk abból, hogy naponta megisszuk a kis kávénkat. Ez az a hatalmas mennyiség, ami a kávézásból megmarad mellékterméknek. De ahelyett, hogy a szemetesben landolna, lássuk mi mindenre tudjuk használni kertünkben az összegyűjtjük a zaccot!
1. A kávézacc hatása a növényekre
A kávézacc használatával rengeteg értékes tápanyaggal támogathatjuk növényeink növekedését, hiszen gazdag foszforban, káliumban, kalciumban, magnéziumban, nitrogénben és kénben. A nitrogén fontos tápeleme a növényeknek is, mellyel a napfényt energiává tudják alakítani, és mivel a kávézacc is bővelkedik benne, ezért remek segítség lehet növényeid számára, ha olykor támogatod őket egy kis plusszal.
A kávé használatával tehát rendkívül jó minőségű termőföldet készíthetünk, ha összekeverjük a virágfölddel. A zaccal összekevert virágföld egy savanyú termőföldet eredményez, ami rendkívül jó hatással vannak virágaink és növényeink növekedésére, azonban bánjunk óvatosan vele! A túl sok kávézacctól túl savanyú lehet a föld, amivel az ellenkezőjét fogjuk elérni.
A te kertedben is több virág lehet, amik a savanyú és nedves talajt kedvelik, ilyen például a muskátli, a hortenzia, a liliom, a páfrányok különböző típusai és az örökzöldek is! Próbáld ki, hogy földjükbe ¼ arányban keversz egy kis kávézaccot, hidd el hálásak lesznek!
2. Kávézacc vetőmaghoz keverve
Előzőleg már említettem, hogy a kávézacc a nitrogén mellett még igen gazdag kalciumban és magnéziumban is. Miért is jó ez a növényeknek? Zöldségeink ültetéskor a vetőmaghoz keverve ezek a fontos hatóanyagok kifejtik hatásukat és így gazdag, egészséges termésre számíthatunk szüreteléskor.
Legyen szó paradicsomról, paprikáról, uborkáról vagy répáról, már 1-2 kanál kávézacctól is bőséges termésre számíthatsz.
3. Trágyázás kávézaccal
A kávézacc tehát fontos tápanyagokkal tölti fel a földet, nincs ez másképp a komposzttal sem. A magas nitrogén tartalma miatt kifejezetten értékes komposzt válik belőle, segíti a nedvességtartam kezelést, a hőtermelést és fenntartást.
A fűnek egész évben szüksége van nitrogénre, de nyáron folyamatosan növekszik, ezért ilyenkor különösképpen. Trágyázd a gyeped kávézaccal; 20 liter vízhez adj 2 csészényi kávézaccot, hagyd állni 1-2 napig, majd trágyázd meg a gyepedet. Az eredmény bámulatos lesz!
4. Kávézaccal a kártevők ellen
Tavasszal és nyáron nem csak a jótékony rovarok és bogarak jelennek meg, de sajnos növényeink szempontjából a kártevők is. A csigák, a hangyák és a rágcsálók sokszor kárt tesznek növényeinkben, lerágják a zöldjeiket, kiássák a termést vagy odapiszkítanak. Érdemes a kávézaccot a növényeink köré szórni vékonyan, mivel erőteljes illata távol tartja a hangyákat, csigákat, de még a macskákat is, akik így máshol fogják elvégezni dolgukat!
Vigyázzunk, ne szórjuk túl vastagon a földre a zaccot, mert könnyen bepenészesedhet!