Éticsiga fajok, melyek kiszorítják az őshonos fajt

Két kártékony csigafaj túrhatja ki az őshonos éticsigát – A lakosság segítségét kérik!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Az éticsiga Magyarországon is őshonos, mindenki ismeri, viszont a két invazív fajról sokan még nem is hallottak, pedig hihetetlenül veszélyesek! Ismerkedjünk meg velük közelebbről, cikkünkben azt is elmondjuk, mire számíthatunk miattuk! 

Éticsiga fajok Magyarországon

Két veszélyes csigafaj jelent meg

Két idegenhonos kezdte meg dítását Magyarországon, egyre több helyen lehet találkozni a fehérsávos (Helix Iucorum), illetve a pettyes/cirádás (Cornu apersum) csigafajok egyedeivel. Sajnos az invazív fajok megtelepedése nagy veszélyekkel jár, többek között azzal, hogy lassan, de biztosan kiszorítják az őshonos fajainkat, elég csak a hétpettyes katicabogár esetére gondolni, amikor megjelentek a harlekinkaticák.

A másik veszély az, hogy a környékünkön nincs természetes ellensége az invazív fajoknak, nem tizedelik őket kártevők, kórokozók, így könnyedén és gyorsan terjednek, ismerősek az ázsiai márványospoloskák, ugye? Az ő esetük is ugyanilyen, így mindenki láthatja, hogy milyen következmények lehetnek.

hirdetes

A lakosság segítségét kérik

Az MTA Növényvédelmi Kutatóintézetének tudományos munkatára, Páll-Gergely Barna már tavaly is arra kérte a lakosságot, hogy mindenki juttassa el hozzá az észleléseket, lehetőleg képekkel együtt – a felhívást itt tekinthetitek meg! 2018 óta sok adat érkezett be, ezekből pedig az derült ki, hogy leginkább Budán terjedt el a fehérsávos éticsiga, míg Pesten a cirádás. Nem olyan régen egy újabb körrel bővítették a felmérést, a kutatók abban kérik a segítséget, hogy a három faj arányait is meg tudják határozni. Ehhez az szükséges, hogy bejussanak azokba a kertekbe, ahol invazív fajok élnek.

A behurcolt csigák első hazai megjelenésére egyébként az 1970-es került sor, Tihanyban, ezután az 1990-es években bukkantak rájuk először Budapesten. Feltehetően növények importjával éreztek hozzánk, de valamikor az éticsigák tenyésztése is virágzott, és akkor is nagyon sok példány került hozzánk. Most pedig ismerkedjetek meg kicsit közelebbről ezzel a felbukkant csigafajokkal, a következő oldalon bemutatom nektek mind a kettőt, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2023-12-31

Rothad a karácsonyi kaktusz gyökere - Mit kell tenni?

Ha a karácsonyi kaktusz gyökerei rothadnak, ne essen pánikba! Ez a cikk praktikus tippekkel és tanácsokkal szolgál, hogy visszaállítsa ezen ünnepi növények egészségét és szépségét.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

39/2006. (V. 19.) FVM-PM együttes rendelet

a mezei õrszolgálat megalakításához, fenntartásához nyújtandó állami hozzájárulás... Tovább

genetika (örökléstan)

az élővilágra jellemző öröklődéssel és változékonysággal foglalkozó tudómányág.... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Nemesítés, biotechnológia Növényvédelem