A karfiolok gondozása
Karfiol vízigénye
A karfiolok számára fontos, hogy folyamatosan nyirkos legyen alatta a talaj, különben megállhat a fejlődésben. A talajtakarók segíthetnek megőrizni a nedvességet a talajban. Igyekezz 2,5-3,5cm vizet biztosítani számukra minden héten.
Karfiol hőigénye
Mint említettük, a karfiolok nagyon érzékenyek a hőingadozásokra. Az igazán szép termések érdekében fontos, hogy a termesztési körülmények egységesek legyenek, és ne nagyon váltakozzon a hőmérséklet. Sajnos emiatt nagy kihívás szép karfiolokat nevelni az olyan helyeken, ahol a nyarak forróak. Ha sokáig túl magas hőmérsékletek érik őket, a karfiolok „gombosodni” kezdenek – ilyenkor nem egy nagy fej, hanem több kicsi kezd el nőni rajtuk.
Hasonlóan károsak rájuk a fagyok is, annak ellenére, hogy inkább a hűvös hőmérsékleteket kedvelik. Légy tisztában területed jellemzőivel, és ezek alapján válassz magadnak karfiolfajtát! Amennyire csak teheted, igyekezz szabályozni a termőkörülményeket. Nem szabad sem túl melegben, sem túl hidegben tartani karfioljaidat. Ha a tavaszi kiültetés után is fagyközeli hőmérsékletek vannak, akkor használj ágyástakarót, a nyári forróságtól pedig próbáld árnyékoló szövettel védeni zöldségeidet.
Trágyázás
A karfiolok a talaj magnéziumszintjét illetően is kényesek, ezért erre nagyon oda kell figyelned. Nagyjából a termőidőszak felénél adj némi extra nitrogént is nekik
Vetésforgó
Fontos vetésforgót használni, hogy elkerüld a karfiolokat fenyegető betegségek és kártevők elterjedését. A karfiol egy káposztaféle, ezért ne ültesd olyan ágyásokba, ahol korábban brokkoli, káposzta, vagy kel termett.
Fehérítés
Ne feledd, hogy néhány karfiolfajtát neked kell megvédened a napfénytől, ami kifakíthatja a virágokat (és még a fehérek is elveszíthetik világos színüket). Néhány fajta saját magára borítja leveleit, de amelyek nem, azoknál neked kell ráhajtanod ezeket a fejre, és összekötnöd őket egy madzaggal. Időnként nyisd fel a „csomagot”, és ellenőrizd, hogy nem-e támadta meg zöldségedet valamilyen betegség vagy kártevő, illetve hogy szépen fejlődik-e. Fontos, hogy a nagyobb esőzések után is kinyisd őket, hogy megszáradjanak, különben a víz beléjük rohadhat.
Gyakori problémák
Kisméretű fejek: A fejek fejlődése lelassulhat, ha a karfiol nem jut elegendő tápanyaghoz. A kis fejek ezen kívül instabil termesztési körülményekre is utalhatnak.
Egyenetlen méretű fejek: Ha a hőingadozás túl nagy, akkor a karfiol fejei nem fejlődhetnek ki rendesen. Extrém meleg hőmérsékletek esetén árnyékold le növényeidet.
Fakulás: Ha fejeket közvetlen napfény éri, akkor színük fakóbbá válhat. Szükség esetén kösd rá a leveleket a fejekre!