A kardvirág (Gladiolus x gandavensis / Gladiolus x cultorum) egy csodaszép, magasra növő, élénk színekben virágokat hozó növény, aminek idén a te kertedben is ott a helye. Na de mikor és hogyan kell elültetned annak érdekében, hogy csodás virágokat hozzon? Mutatunk mindent, amit a kardvirág hagymák ültetéséről tudnod kell!
Mit kell tudnod a kardvirágról?
Ennek a csodás növénynek a múltja is csodás! Nemcsak a kertben, hanem vázában vágott díszvirágként is tökéletese megállja a helyét, egy kellemes napsütötte nappaliban. Magyarországon még a 18. században lett nagyon népszerű, és azóta is tart a hagyománya. Nem csak Európában, és Ázsiában, de még Dél-Afrikában is nagyon népszerű, ahol több fajtája is él egyébként. Már más néven is emlegették a történelem során, hallgatott már a madárliliom, a mezei dárdácska, és a fegyverliliom névre is, de manapság a római kard szóból eredeztető névvel lehet vele találkozni a kereskedésekben. Ültess te is kardvirágot, hiszen nagyon egyszerű, a hagymás növény nem igényel sok gondoskodást, ennek ellenére csodaszép dísze lesz a kertednek! Magassága akár az 1 métert is elérheti, virága több színben is nyílnak.
Mikor kell elültetni a kardvirágot?
A kardvirág nem télálló, nem bírja a fagyokat, ezért minimum 6-8 Celsius fokos helyen kell a hagymákat teleltetni. A kardvirág hagymák elültetésének optimális időpontja a fent leírtak miatt a fagy elmúlása után van, körülbelül április második, május első felében érdemes a földbe helyezni a gumókat., amikor már biztosan nem fenyegetnek komolyabb fagyok. A legjobb, ha napos, szélvédett helyet választasz a kardvirág számára, hiszen a virág magasra nő, az erős szél megtörheti a szárat. Ültetést követően 3 hónapot kell várni, amíg virágokat hoz a kardvirág, tehát nyár közepére lesz igazán mutatós tőle a kert. A hideg talajba lassabban nőhet.
Hogyan kell elültetni a kardvirágot?
A kardvirág ültetése valójában nem túl nagy ördöngösség. Igazából egymástól 15-20 cm-re, 10-15 cm mélyen a földbe kell tenni a hagymagumókat, majd befedni. Már fentebb is utaltunk rá, hogy a kardvirágnak magas a fényigénye, érdemes kerülni az árnyékos helyre való ültetést. Szinte minden talajtípusban kiválóan termeszthető, de leginkább a laza szerkezetű, a humuszban gazdag homokos vályogtalajt kedveli a növény.
Kardvirág gondozása
Szárazság esetén nagyon fontos a kardvirág öntözése, ami egyébként a növekedést is serkenti. A kardvirág hagymákat minden októberben ki kell ásni a talajból, és fagymentes helyen teleltetni. Újraültetés előtt érdemes gombaölő szerrel átmosni a hagymákat, hogy elkerüljük a gombásodást. Az is segít, ha nem minden évben ugyanarra a helyre ültetjük a virágokat, de tudjuk, hogy sokaknak már van egy jól bevált kertképük, ezért inkább a gombaölő szereket javasoljuk a 100%-os védelem érdekében. Fontos, hogy elvirágzás után ne vágjuk le azonnal a kardvirág szárakat, ugyanis rengeteg tápanyagot vennénk el a növénytől, ami itt raktározza azokat, a szárakat csak száradás után szabad eltávolítani. Ha teljesen elszáradt a kardvirág, akkor kell a gumókat kivenni a földből, és ilyenkor levágni a szárakat, úgy, hogy maradjon belőle 5 cm. Ezután szárítsd meg a hagymákat, csomagold el papírba, és tedd őket fagymentes, jól szellőző helyre,