A karácsony szimbólumai – A csúcsdísz
A karácsonyfán található csúcsdísz Jézust, a megváltót, a felemelkedett embert jelképezi, aki eljutott a csúcsig. Gyakori volt régebben, de még ma is, hogy üstökös alakú csúcsdíszt helyezünk el a fán, mivel egy ilyen formájú csillag hozta el a hírt a Napkeleti Bölcseknek, mely szerint megszületett a Megváltó.
A karácsony szimbólumai – A girlandok
A karácsonyfán található girlandok befonják az életfát, akár a kígyó. Ezek a girlandok emlékeztetnek az eredendő bűnre, a bibliai teremtéstörténet életfáján is kisértőként jelent meg, ő adta hírül az embereknek a tudást, és ő indította el az élet spirálján, miatta űzetett ki az Istenember Ádám, és társa, Éva a Paradicsomból.
A karácsony szimbólumai – Az angyalok
Advent angyali kék, piros, fehér, valamint lila ruhában, négy vasárnapon át egymást követve érkeznek meg a Földre – az angyalkák az ő hangjukra figyelmeztetnek.
A karácsony szimbólumai – Arany és ezüst színek
A gazdagságot jelképezik kívül és belül egyaránt – a Nap és a Hold, a Rák és az Oroszlán színei. Éppen ezért van az, hogy a legtöbb karácsonyi szimbólum arany, valamint ezüst színben tündököl.
A karácsony szimbólumai – A szaloncukor
A szaloncukor a boldogság egyik nagy forrása – a csokoládé és a belőle formált téglácskák a Boldogság Házának építőköveit jelképezik. Ebből adódik az is, hogy jobb, ha nem vásároljuk, hanem mi magunk készítjük a szaloncukrot.
A karácsony szimbólumai – A mézeskalács
A mézeskalács formái (angyal, fenyő, csillag) tükrözik az összes többi jelképünket. Igazából a föld porából megformált, tűzpróbán átesett embert jelképezi a mézeskalács.
A karácsony szimbólumai – A gyertya
Nemcsak a gyertya, hanem az égősor is három sík, a test, a szellem és a lélek, vagyis a viasz, a kanóc és a láng, a szentháromság üzenete, a fény megérkezése, a fiú születése.