Az igazi fenyők sokkal hangulatosabbak, mint a műanyag alternatívák, ráadásul utánozhatatlan, valódi fenyőillatot árasztanak magukból, ami elengedhetetlen a karácsonyi hangulat megteremtéséhez.
A mesterséges változatokkal szemben azonban megvannak a saját hátrányaik is – viszonylag hamar elhasználódnak, a lehullajtott tűlevelekkel pedig még tavasszal is találkozhatunk a szőnyegben. Ha idén valódi fenyőt veszel karácsonyra, akkor kövesd rövid útmutatónkat, hogy hosszan tartó frissességet biztosíthass központi ünnepi díszednek!
A karácsonyfa kiválasztása
A legbiztonságosabb megoldás saját fát vágni magadnak, vagy egy közeli farmról vágatni egyet frissen. Az utóbbi módszer nem csak azt biztosítja, hogy szép, friss fád lesz, hanem hogy helyette újat ültetnek majd a farmon, tehát megújuló megoldást választottál. Minél közelebbi helyről sikerül vásárolnod, annál többet spórolhatsz továbbá a szállítási költségen is. Ha előre vágott fát vásárolsz, akkor előtte mindenképpen érdeklődd meg, hogy mikor vágták ki és hogy honnan érkezett a fa. Ha a tűlevelek szárazak és törékenyek, akkor keresgélj máshol, mert az ideális fák levelei rugalmasak és nem hullanak le könnyedén. Minél frissebb a fa, annál tovább maradhat otthonodban.
A karácsonyfa kezelése
Miután megvásároltad fádat, fontos, hogy azonnal gondoskodni kezdj róla. A hazaszállítást például érdemes műanyag ponyvában végezni. Ha előre vágott fát választottál, akkor fontos, hogy újravágd az alját. Távolíts el nagyjából 3-4 centit a törzsből, mert miután kivágják, a fából kiszivárgó gyanta védőréteget képez a vágás felületén, megakadályozva ezzel, hogy a fa további vizet szívjon fel. Ez a vágást követően nagyjából 3 órával bekövetkezik, ezért ha a fát ennél hosszabb ideje vágták ki, akkor érdemes elvégezni ezt az újravágást rajta. A
A karácsonyfa öntözése
Amilyen hamar csak lehetséges, helyezd vízbe a fát. Ha nem is azonnal a tartójába rakod, helyezd egy nagy vödör vízbe. Nem szabad hagyni, hogy a fa alja kiszáradjon, különben a levelek sem maradnak frissek. Mérd le a törzs átmérőjét – a fának hüvelykenként (2,5cm) nagyjából 1,1l vízre lesz szüksége naponta, tehát rendszeres utánpótlásról kell majd gondoskodnod. Ha igyekezeteid ellenére a fa alja mégis száradni kezd, utolsó próbálkozásként fúrj néhány lyukat a törzs alsó részébe és pótold a szükséges vízmennyiséget.
Táplálás
Vannak, akik a külön karácsonyfák megőrzésére készített tápokat használják, amiket közvetlenül a vízhez kell hozzáadni. Mások egy evőkanál kukoricasziruppal vagy cukorral helyettesítik ezeket, de vannak olyanok is, akik Aspirint használnak. Valójában semmi sem utal arra, hogy bármi értelme lenne adalékokkal kiegészíteni a fa vizét, ezért ezzel nem igazán érdemes foglalkozni.
A karácsonyfa elhelyezése
A fa ne kerüljön közvetlen napfénybe, sem fűtőtestek vagy ventillátorok közelébe, mert ezek csak felgyorsítják a kiszáradást. Ha igazán szeretnéd biztosítani, hogy a levelek sokáig frissek maradjanak, akkor alkalmazz párásítót a szobában. Fontos az is, hogy milyen égősorokat helyezel a fára. Az újabb LED fények gazdaságosabbak és nem is melegednek fel, mint a régi égők, ezért kevésbé veszélyeztetik a fát is. Ha már a veszélyforrásoknál tartunk – természetesen a nyílt lánggal is vigyázz a fa közelében, hiszen egy erősen gyúlékony dologról van szó, de a lángból származó hő a fa száradását is elősegíti.
Eltakarítás
Ha úgy döntesz, hogy már nincs szükség fádra, ne dobd ki csak úgy a ház elé. Inkább hasznosítsd újra! Ha a településen vannak fagyűjtő helyek, akkor érdemes oda elvinni, de akár a komposzthalomhoz is hozzáadhatod a leveleket, mint barna hozzávalókat. A kertben a levelek talajtakaróként is felhasználhatók.