A kamélia gondozása
A kamélia kedveli a magas nedvességtartalmat. Amennyiben nem olyan területen élsz, ahol a levegő magasabb páratartalommal bír, érdemes gyakran öntöznöd növényed, amennyiben az időjárás is száraz, meleg. Locsolását igyekezz úgy végezni, hogy a gyökere, illetve maga a talaj is képes legyen felszívni a számára megfelelő vizet, de ugyanakkor az ne stagnáljon. A nedvességtartalom fenntartásában egy kisebb talajtakaró is segítheti virágod.
Hogyha cserépbe ültetted növényed, akkor érdemes 2 – 3 évente átültetned, így is segítve megfelelő fejlődését, biztosítani ahhoz a legjobb körülményeket.
A téli időszak megérkeztével mindenképpen védd meg a gyökerét a hidegtől, hiszen az lesz a legérzékenyebb pontja. Ehhez érdemes beburkolnod tövét valamilyen takaróval, szalmaszőnyeggel, esetleg a kertben található fenyőkéregtakaróval. Az ágai sem fognak örülni a hónak – amíg telelteted, figyelj oda, hogy napi szinten, illetve amikor szükséges, óvatosan rázd azt róluk le, hiszen ez is különböző kellemetlenséget okozhat növényednek, azon kívül, hogy letörheti szárait. Helyezhetsz rá egy téli fagyvédő fóliát is.
Metszése
Amennyiben kaméliát nevelsz, annak metszése egyáltalán nem kötelező. Abban ez esetben kell rá csak odafigyelni, amennyiben formázni szeretnéd. Esetenként a fehér virágokat az eső el tudja színezni – sárgásabbak, barnábbak lesznek tőle. Ennek fényében levághatjuk a már csúnyább ágakat, ezzel is bíztatva növényünket a további terjeszkedésre, növekedésre.
Hogyha úgy döntünk, hogy mégis szeretnénk elvégezni virágunk metszését, arra a virágzása befejeztével érdemes sort keríteni, február, április környékén – de mindenképpen olyan időpontban, amikor már végett értek a fagyok.
Lehetséges betegségei, kártevői
Ha azt vesszük észre kaméliánkon, hogy levelei besárgultak vagy elkezdte azokat hullatni, akkor nem kell aggódnunk – nem parazita okozza, és nem is beteg. Valószínűleg csupán a talaja elkezdett mészkövesedni, mely akkor, amikor ültetted még nem volt jelen. Ezen akkor tudsz változtatni, ha a talajához hangáknak szánt földet keversz.
Érdemes nyomon követned növényed levelein a hamvas lerakódásokat – ugyanis ez bizonyítja, hogy megtámadták-e a lisztes poloskák. Az invázió elkerülése végett permetezz fekete szappanoldatot lombjára, majd mészmentes vízzel mosd le azt róla.
Neked megtalálható már ez a szépség kertedben?