Miért és hogyan készíts kalciumos levéltrágyát házilag

Filléres csodaszer – Készítsünk kalciumos levéltrágyát házilag!

Szélesi Ferenc
hirdetes
Kalciumos levéltrágya készítése

Kalciumos levéltrágya készítése hínárból

Ha valahogy hozzá tudsz jutni egy adag hínárhoz, akkor a belőle készített levélspray-vel nem csak kalciumot, hanem brómot, jódot, nitrogént és nátriumot is kínálhatsz növényeidnek. Ha sikerül hozzájutnod némi hínárhoz (akár saját gyűjtéssel, akár a boltból), akkor először is nagyon alaposan át kell öblítened azt. Ez után darabold fel apróra, majd áztasd bele 7,5 liter vízbe (pl. egy tiszta vödörben). Takard le lazán a tárolót, majd hagyd, hogy néhány hétig erjedjen benne a hínár, végül pedig szűrd le a vizet. Ez után egy liter vízben oldj fel 1,5 dl-t ebből a folyékony trágyából, és használd sprayként növényeid levelein.

Kalciumos levéltrágya készítése kamillából

A kamilla kalciumot, ként és kálisókat tartalmaz, így számos gombás betegség ellen nyújt fokozott védelmet növényeid számára, ha levéltrágyaként használod rajtuk. Önts két bögrényi (~4,5 dl) forró vizet 55-60 gramm kamillavirágra (de használhatsz kamillateát is), majd hagyd ázni őket addig, amíg a víz magától le nem hűl. Ez után szűrd át a kész „teát” egy pumpás flakonba. Ez a készítmény egy hétig marad felhasználható.

hirdetes

További módszerek a kalciumos levéltrágya házi elkészítésére

A méltán népszerű Epsom-sók (köznyelvben keserűsók, tudományos nevükön magnézium-szulfátok) magnéziumot és ként tartalmaznak, és aminek a magnéziumhoz, annak bizony a kalciumhoz is köze van. Az Epsom-sókban található magnézium segít a növényeknek, hogy más tápanyagokat hasznosíthassanak (mint például a kalciumot). Ezt a sprayt azokon a növényeken érdemes leginkább használni, amelyeknek sok magnéziumra van szükségük (pl. paprikákon, paradicsomokon vagy rózsákon). Ehhez mindössze egy evőkanál Epsom-sót kell feloldanod egy liter vízben.

Antitranszpiráns (azaz párolgást gátló) anyagokat is felhasználhatsz kalciumos levéltrágya készítéséhez 

Keverj hozzá fél teáskanálnyi antitranszpiránst 250 gramm lefölözött tejhez, és már kész is! Az antitranszpiránsok általában természetes olajokból készülnek és a legtöbb mezőgazdasági központban hozzájuk juthatsz. Végezetül a már emlegetett komposztot is alkalmazhatod levéltrágyaként. A komposzt teát egy rész érlelt komposztból és két rész tiszta vízből készítheted el. Ezt a keveréket hagyd legalább 1-2 hétig összeszűrődni. Ez után használat előtt a kimért adagot hígítsd tovább vízzel, amíg halvány teaszíne nem lesz.

Fontos tudnivaló a házi készítésű kalciumos levéltrágyák használatáról

Fontos, hogy mielőtt bármilyen házi készítésű szert használnál kertedben, teszteld le azt egy növényed kisebb részén, hogy ellenőrizd, nem-e okozol kárt vele. Ne használj továbbá fehérítőalapú szappanokat vagy mosószereket növényeiden, mert ezekkel is súlyos károkat okozhatsz bennük. Fontos még az is, hogy semmilyen házi készítményt ne használj növényeiden, amikor közvetlen napfény éri őket, mert könnyedén megéghetnek tőlük.

Capri23auto képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

foltos bürök (büdös bürök, Conium maculatum L.)

az —>ernyősök családjába tartozó, nitrogénben gazdag talajú gyomtársulásokban élő,... Tovább

ferritin

összetett fehérje, a szervezet vasanyagcseréjében van fontos szerepe. Vas-(II)-hiroxidból és... Tovább

Tovább a lexikonra
Növényvédelem