Sokak által kedvelt gyógy- és fűszernövény, melynek pozitív hatásai és jellegzetes zamata senki előtt nem ismeretlen: ez a kakukkfű. Ha te is azok táborát erősíted, akik szeretik az ételeket ezzel a fűszerrel ízesíteni, vagy megfázás esetén a leghatásosabb gyógyhatású készítményekhez kakukkfüvet használsz, érdemes lehet otthon is nevelned. Megmutatom, hogyan csináld!
A kakukkfű, mint gyógynövény
A kakukkfű az árvacsalánfélék családjába tartozik, és mintegy 350 fajta kakukkfű létezik. Ez a fűszeres illatú növény évelő, és ismerik még olyan neveken, mint balzsamfű, démutka, vagy épp kakucskafű. Az ókor óta népszerű gyógy- és fűszernövény, és ebből a népszerűségből máig nem veszített. Ha fűszerként használod, figyelj rá, hogy csak keveset használj, mert nagyon erőteljes zamata van, ami megváltoztathatja a fűszerezendő étel ízét.
Mint gyógynövény, elősegíti a megfelelő emésztést, valamint görcsoldó hatása is van. Emellett köhögés elleni szirupot is készítenek belőle, de akár teaként is alkalmazható légúti megbetegedések során, mivel nagyszerű köhögéscsillapító. Nyákoldó és fertőtlenítő hatású növény, ráadásul remekül nevelhető cserépben és kertben egyaránt, ugyanazok az igényei mindkét esetben.
Kakukkfű cserépben
Mivel ez egy fény- és melegigényes növény, déli fekvésű ablakpárkányon, vagy napsütötte teraszon is elhelyezhető. Közepesen vízigényes, ami azt jelenti, hogy fiatalabb korában jobban igényli az öntözést, bár a pangó vizet nem szereti. Amikor már idősebb a növény, nagyon jól bírja a szárazságot, megél víz nélkül akár egy hétig is, azonban ezzel párhuzamosan nő a faggyal szembeni érzékenysége is.
Kakukkfű a kertben
A kakukkfű a porhanyós, laza szerkezetű, tápanyagban gazdag, jó vízelvezetésű talajt kedveli. Karószerű gyökere van, mely a talajban szerteágazik, így annyi helyet kell neki biztosítani, ahol kényelmesen elfér később is. Mivel évelő, olyan helyre ültesd, ahol 5-6 évig nyugodtan eléldegélhet, nem lesz rossz helyen, vagy útban. Ültesd déli fekvésű, napsütötte helyre, és kerüld a fagyzugos területeket!
A kakukkfű ültetése, nevelése
Előnevelt palánták esetében a kiültetés ideje nyár elején van, ősszel semmiképpen ne ültess, mert elfagynak a növénykéid! Helyezd a porhanyós talajba a palántát, önts rá 1-2 liter földet, majd öntözd meg jó alaposan! Igaz, idősebb korában jó szárazságtűrő, de a fiatal palánták még igénylik a rendszeres locsolást. Ha szaporítani szeretnéd a növényt, erre a leggyakoribb módszerek a magvetés és a dugványozás. A magról kelő növények vontatottabban fejlődnek, így ha gyorsabban szeretnél eredményt, inkább a dugványozást válaszd! Sok sikert!