+Érdekességek a kaktuszról
Kaktusz tény #1: A tüskék valójában tüskék
Amit a kaktuszoknál általában tüskéknek nevezünk, azok valójában tüskék: a növény valódi szervei, nevezetesen a levelek. Legalábbis régen így volt. az evolúció során ebből fejlődtek ki a tüskék, amelyek a legszélsőségesebb életkörülmények között is biztosítják a kaktuszok túlélését.
A Wikipedia szerint botanikailag a "tüskéket" megkülönböztetik a "tövisektől": a tüskék módosított levelek, a tövisek pedig módosított ágak.
3. kaktusz tény: A kaktuszok zenélnek
Legalábbis a tüskéik. A legnagyobb példányokat korábban gramofontűként használták.
4. kaktusz tény: Meg lehet enni őket
Az Opuntia nemzetségbe tartozó tüskéskörte narancsvörös termését minden csemegeboltban beszerezheted. De a növény zöld részei is ehetők. Párolva vagy sütve savanykás, ízletes zöldséggé válnak. A világ legrégebbi kaktusztenyészete, amely 1685 óta létezik Erfurtban, megmutatja, mit lehet a tüskés növényekből elővarázsolni és az asztalra tenni.
Kaktusz tény #2: A tüskék fegyverek, napvédelem, ivószalma és kabát.
A kaktuszok kopár élőhelyükön szó szerint élelemnek találnák az állatokat. A tüskéik ezt megakadályozzák. De ennél sokkal többre is képesek: Visszaverik a napfényt, és így megvédik a növényt a leégéstől. Másrészt távol tartják a hideget a jeges éjszakákon. A párafelhők a tüskéken lecsapódva vizet képeznek, amelyet a kaktusz aztán fel tud szívni. Az arra járó állatok bundájába is beleakadnak. Máshol kihullanak, és új kaktusz nőhet. Tehát a szaporodásban is segítenek.
Kaktusz tény #5: Lehet tőlük megrészegedni
Az amerikai őslakosok 3000 évvel ezelőtt felfedezték, hogy egyes kaktuszfajok bódító hatásúak. A növények darabjait rágcsálták, mert azt hitték, hogy közelebb kerülnek az istenekhez. A legismertebb minden bizonnyal a peyote kaktusz, amely meszkalint tartalmaz. Louis Lewin 1888-ban közelítette meg először tudományosan ezt a jelenséget.
Megvizsgálta a peyote-kaktuszt, és képes volt kivonni belőle egy "anhalonin" nevű anyagot. 1896-ban Arthur Heffter képes volt izolálni a tiszta anyagot, a meszkalint. Ernst Späth 1919-ben érte el az első teljes szintézist. Ezzel megteremtette a bódítószer szintetikus előállításának alapjait. Az ENSZ egyezménye 1971 óta világszerte illegálisnak nyilvánította. Az USA-ban a meszkalin birtoklása öt évig terjedő szabadságvesztéssel jár.