A kaktuszok növekedési ciklusa
Mint már említettem, ez kaktuszonként változhat, mégis elsősorban értelemszerűen a növekedési ciklus a meleg évszakhoz kötött, amikor ezek a pozsgások természetükből adódóan elemükben vannak. Ilyenkor nőnek, fejlődnek, gyarapodnak, meghozhatják káprázatos virágaikat – ugyanakkor öntözésével kapcsolatban ekkor képesek a legtöbb vizet is elraktározni. Ez azért fontos, mert majd ebből tudnak gazdálkodni a szűkösebb időkben – amennyiben persze, ezt lehetővé tesszük nekik.
Öntözésükkel kapcsolatban a legjobb, amit tehetsz, hogy tavasszal, amikor már biztos lehetsz benne, hogy elmúltak a fagyok, kiköltözteted őket kertedbe. Ezzel nem csak azt biztosíthatod számukra, hogy hozzájussanak a kellő fénymennyiséghez - ugyanis rendkívül fényigés növényeknek számítanak – de ez abból a szempontból is fontos, hogy kertedben az eső képes lesz majd biztosítani számukra a kellő vízmennyiséget. Arra viszont érdemes odafigyelned, hogy amennyiben rendkívül hosszú ideig tart a szárazság, neked kell gondoskodnod locsolásukról – de ilyenkor is csupán 3 – 4 naponta végezd azt el.
A legnagyobb veszély, ami kaktuszaidat fenyegetheti, az a túlöntözés. Éppen ezért is fontos, hogy tudd, mikor és mennyit érdemes locsolnod őket – kaktuszaidnak elég, ha öntözés során csak talajuk lesz majd picit nedves, valamint két öntözés között mindenképpen várd meg, még az kiszárad.
Általában este, vagy reggel érdemes öntözésüket elvégezni.
A pihenő ciklus
A kaktuszok másik, már nagyobb életciklusa a telelés – ez pedig az első hűvösebb napokon kezdődik, és teljesen tavaszig tart. Ilyenkor hozzuk be növényeinket, helyezzük el őket egy hűvösebb, szárazabb helyre, akár teljesen sötétbe. Ekkor, mivel életfunkcióik szinte teljesen leállnak, egyáltalán ne locsoljuk majd őket!
Figyeljünk oda, hogy ekkor földjük legyen olyan száraz, mint a körülöttük lévő levegő, ugyanis akár már a legkisebb nedvesség vagy pára is árthat nekik.