Családi összefogással, a bács-kiskun megyei Kisszállás és Balotaszállás térségében található 12 hektáros kisgazdaságban, Kádár Imre fáin roskadásig teremnek a méretes szilvák.
Roskadásig teremnek a szilvák Kádár Imrénél
Kádár Imre nemcsak a piacokon keresett terményeivel vált ismertté, hanem a dél-magyarországi zöldség- és gyümölcstermesztés veteránjaként is.
Kádár Imre olyan kertész, akinek nevét aligha kell bemutatni azoknak, akik az elmúlt 50 évben jártasak a dél-magyarországi nagybani piacokon és a szántóföldi zöldség- és gyümölcstermesztés világában. Azután, hogy a bajai kertészeti technikumot elvégzette, növényvédelmi üzemmérnöki, majd agrármérnöki diplomát szerzett Keszthelyen, Kádár Imre a kisszállási és a pápai tsz-ben dolgozott kertészeti ágazatvezetőként.
Később, a Somogy megyei kutasi tsz-ben a burgonyatermesztési ágazat irányítójaként tevékenykedett.
Az ott elért sikerek miatt hívták a dunántúli integrációhoz szaktanácsadónak. 1990-ben pályára helyezte a pécsi nagybani zöldség-gyümölcs piacot, amit 1994-ig a Pannonkert Rt. néven vezetett. 1991-től önálló gazdaságot alapított, és családi összefogással 30 hektár gyümölcsültetvényt telepített. Az itt termett almából almacsipszet gyártottak, amit Svájcba exportáltak. Azonban ezzel még nem ért véget a szakmai kreativitása és energiája kimerítése: elsők között alkalmazta a csepegtető és mikroszórófejes rendszerű öntözést.
Kádár Imre még ma is aktívan kertészkedik, pedig 75 éves
Kádár Imre ma is hisz az újításban és innovációban, ugyanakkor, nagy tapasztalata révén hangsúlyozza, hogy nem feltétlenül a költséges technológiai megoldások jelentik az elsődleges lépést, hanem a pontos vízutánpótlás és a szerves és műtrágyák célzott alkalmazása.
A talajtakarás is fontos szerepet játszik a gazdaságban, és az egész ültetvény takarva van. Ezenkívül a kertész speciális művelőgépekkel tisztítja és karbantartja a sorközöket, hogy megfelelően gondoskodjon a fák alatti területről. Az innovatív és precíz technológia az egész gazdaságban látható, ami Kádár Imre szemléletét tükrözi.
Kádár Imre az újításokat és az innovációt mindig fontosnak tartotta a munkájában. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az első lépés nem mindig a költséges technológiai megoldások bevezetése, hanem a pontos vízutánpótlás és a szerves és műtrágyák célzott alkalmazása.
Kádár Imre idei termései
Az idén közepes termést szüreteltek, ami azt jelenti, hogy átlagosan 25-30 kilogrammot lehet szedni a 100 kilogramm közelében termő fákról. Kádár Imre elmondja, hogy a klímaváltozás miatt az utóbbi években gyakran előfordulnak késő téli és tavaszi fagyok, ami jelentős károkat okoz a termésben. Az eredmény az, hogy egyre nehezebb a megfelelő mennyiségű munkaerőt találni a gyümölcskertészetben.
Az optimizmus és a keserűség között egyetlen dolog választja el Kádár Imrét: a szilvatermesztés. A gazda elmondja, hogy a szilvájuk a magas minőség miatt népszerű a nagybani piacokon, és a gyümölcsöknek akár Szegedről és Pécsről is eljönnek a kereskedők. Az Arany Kapu Zrt.-nek is nagy mennyiségű szilvát szállítanak, amelyeket pálinkakészítéshez használnak fel. Az elkövetkező években a Top fajták újítják fel az ültetvényt, és a szuperszilva néven ismert Topend Plusz is itt terem.
Kádár Imre, aki derűs és energikus, még mindig a gazdaság működtetésében vesz részt, és büszke arra, hogy családtagjaival együtt dolgozhat. Ugyanakkor aggódik a magyar gyümölcskertészet helyzete miatt, amely egyre nehezebbé válik a munkaerőhiány miatt. A gazda eladta a birtok keleti részét, de továbbra is teljes erőbedobással folytatja a szilvatermesztést.