Fagyöngy tudnivalók mindenkinek - ismerkedj meg vele Te is közelebbről

Az élősködő csodaszer – Tudnivalók a fagyöngyről

Szélesi Ferenc - Főkertész, NA
hirdetes

Egy nagyon érdekes növénnyel ismerkedhettek most meg kicsit közelebbről, sokan átokként gondolnak rá, sokan viszont igazi csodaszert látnak benne. Nézzük, mi az igazság a fagyönggyel kapcsolatban! 

A jótékony fagyöngy

Röviden a fagyöngyről

A fehér fagyöngy (Viscum album) egész Európában elterjedt, Magyarországon is jól ismert fél élősködő, örökzöld növény, ami a szantálfafélék családjába tartozik. Leggyakoribb gazdanövényei között említhetjük az almafát, a nyárfát, a fűzfát, juharfát, fenyőfát illetve az akácfát is, e növények ágain képez gömbölyű, 60-100 centiméter átmérőjű bokrokat. Elmondható azonban, hogy szinte minden fafajon képes tanyát verni, de leginkább a puha szövetű fákat szereti. A tölgyfákat viszont soha nem támadják meg, ezeken egy hasonló élősködőt, a lombhullató, sárga bogyójú fakínt láthatjuk. 

Ágai rövidek, szerteágazók, ismételt álvillás elágazásúak, levelei általában zöldessárgák, bőrneműek, visszás tojásdad vagy keskeny lándzsás alakúak. Virága kétlaki, zöldessárga színű, 3-4-5 tagú bogernyőt alkot, márciusban, illetve áprilisban nyílik. Termése ragadós álbogyó, amely csak késő ősszel érik, elterjesztésében a legfőbb szerepet a madarak játsszák. 

hirdetes

Angolszász országokban a fagyöngyöt díszítésre szokták használni, nagyon tartós asztali-, illetve mennyezeti dísz lehet belőle. Érdekes tulajdonsága az is, hogy a kint felkötött fagyöngy sokkal tovább marad zöld és üde, mint a bent fellógatott csokor. 

Karl von Tubeuf, neves botanikus kissé cinikusan állapította meg a fagyöngyről, hogy semmi sem normális rajta. Ha kicsit jobban megvizsgáljuk a növényt, akkor rájövünk, hogy mennyire igaza van: a fagyöngynek számos különleges, ugyanakkor az általánostól teljes mértékben eltérő tulajdonsága van. Már az is furcsa, hogy a tavaszi vegetáció kezdetétől minden nap másképpen helyezkednek el a levelei és a hajtásai.

Fontos tudnunk, hogy a bogyói enyhén mérgezőek, allergiás tüneteket okoznak, de csak akkor károsítja az emberi szervezetet, ha nagymértékben fogyasztunk belőle. Most pedig nézzük, hogyan használják fel a gyógyászatban a fagyöngyöt, a következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

állatok megjelölése

a ->törzskönyvezés egyik feltétele, hogy az egyes egyedeket megkülönböztető, tartós... Tovább

.../2006. (...) FVM rendelet: 2007. évi iskolatej program szabályozásáról

A mezõgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokhoz és egyéb intézkedésekhez kapcsolódó... Tovább

Tovább a lexikonra
dísznövény Érdekességek Növénytermesztés Növényvédelem