Minden, amit tudni érdemes a gyümölcsfák metszéséről

Nagyon hasznos szakértői tanácsok a gyümölcsfák tavaszi metszéséről!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

A gyümölcsfák metszése sokak számára egy kifejezetten kellemetlen érzés lehet. Sok kezdő, lelkiismeretes gazda fájó szívvel veszi kezébe metszőollóját, hogy megcsonkítsa kertje büszkeségeit. De egyáltalán szükség van az efféle brutális beavatkozásokra? Elvégre a fákat a természetben sem metszi senki, nem igaz? Nyugodj meg, a metszés – legalább is egy jól működő kertben – természetes eljárás, de érthető, hogy sokan félnek tőle, elvégre senki sem szeretne feleslegesen kárt tenni szeretett gyümölcsfáiban. A következők útmutatóban kifejezetten a metszéssel foglalkozunk, és választ adunk a téma leggyakrabban feltett kérdéseire!

Gyümölcsfák metszése

Saját érdekünkben fontos ezeket a dolgokat megtenni, ugyanis a későbbiekben időt és pénzt takarítunk meg a növényvédelmi kezeléseken, és természetesen csökkenthetjük gyümölcseinkben a felhalmozódó szermaradvány mennyiségét. Nézzük szakértőnk remek tanácsait! 

Gyümölcsfák metszése – Első teendők a gyümölcsfákkal

Még mielőtt hadat üzennénk a fákon áttelelt kártevőknek, baktériumoknak és gombáknak, kéregkaparóval vagy drótkefével alaposan át kell dörzsölni a törzset és a vázágakat, hogy a repedésekben megbújó károsítók a felszínre kerüljenek.  Ha még vannak a fákon gyümölcsmúmiák, el kell távolítani azokat, mert a monília első számú fertőzési forrásai. Ezeket az összeaszalódott gyümölcsöket legjobb elégetni, vagy nagyon mélyen elásni. 

hirdetes

Gyümölcsfák metszése – Mikor metsszük a gyümölcsfákat?

Több elmélet kering arról, hogy mikor érdemes gyümölcsfákat metszeni, mint ahány csillagot össze tudnál számolni az éjszakai égbolton. Egy gyümölcsfát olyan sokféleképpen és sok időpontban lehet megmetszeni, hogy már ebbe a kérdésbe is könnyű belezavarodni.

Ha rákeresel az interneten, hogy „mikor metsszük az (XY gyümölcsfát)?”, akkor jó eséllyel temérdek találatot látsz majd, amelyek különféle módszereket és évszakokat javasolnak majd. Ez többek között annak köszönhető, hogy sok gyümölcsfának több fajtája is van, amelyeknek eltérő igényeik lehetnek ilyen téren. Némelyikükhöz kora tavaszi metszést ajánlanak, másokhoz a nyár közepét javasolják, esetleg a téli hidegben. Keveset vágj, sokat vágj, az előző év hajtásait, tőnél, elágazásnál, stb.

Gyümölcsfák metszése – Fáj már a fejed?

Mindez csak azt bizonyítja, hogy a gyümölcsfákat akkor kell metszeni, amikor igazán szükségük van erre! Persze ez a tanács így önmagában nem hangzik túl hasznosnak, de fogalmazzunk akkor így: nehéz olyan időszakot találni egy fa életében, amikor nem tenne jót neki egy metszés.

Egy fa lombkoronája olyan, mint az ember haja. Tudod magadról, hogy lehet, hogy hetekbe is beletelik majd, mire megszokod új frizurádat, de akkor is kénytelen leszel előbb vagy utóbb elmenni a fodrászhoz. Nézzük, mit, mikor, hogyan kell tennünk, ha a gyümölcsfák metszéséről van szó, a következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

csirkék fertőző agy- és gerincvelő-gyulladása

2—3 hetes csirkékben járványosán jelentkező, enterovírus által okozott betegség.... Tovább

27/2006. (IV. 4.) FVM rendelet

a tehéntej termékpálya szabályozásában alkalmazott kvótarendszerrõl szóló 69/2004. (IV.... Tovább

Tovább a lexikonra
gyümölcs Házi kert Növénytermesztés Növényvédelem