A gyümölcsfák metszése sokak számára egy kifejezetten kellemetlen érzés lehet. Sok kezdő, lelkiismeretes gazda fájó szívvel veszi kezébe metszőollóját, hogy megcsonkítsa kertje büszkeségeit. De egyáltalán szükség van az efféle brutális beavatkozásokra? Elvégre a fákat a természetben sem metszi senki, nem igaz? Nyugodj meg, a metszés – legalább is egy jól működő kertben – természetes eljárás, de érthető, hogy sokan félnek tőle, elvégre senki sem szeretne feleslegesen kárt tenni szeretett gyümölcsfáiban. A következők útmutatóban kifejezetten a metszéssel foglalkozunk, és választ adunk a téma leggyakrabban feltett kérdéseire!
Saját érdekünkben fontos ezeket a dolgokat megtenni, ugyanis a későbbiekben időt és pénzt takarítunk meg a növényvédelmi kezeléseken, és természetesen csökkenthetjük gyümölcseinkben a felhalmozódó szermaradvány mennyiségét. Nézzük szakértőnk remek tanácsait!
Gyümölcsfák metszése – Első teendők a gyümölcsfákkal
Még mielőtt hadat üzennénk a fákon áttelelt kártevőknek, baktériumoknak és gombáknak, kéregkaparóval vagy drótkefével alaposan át kell dörzsölni a törzset és a vázágakat, hogy a repedésekben megbújó károsítók a felszínre kerüljenek. Ha még vannak a fákon gyümölcsmúmiák, el kell távolítani azokat, mert a monília első számú fertőzési forrásai. Ezeket az összeaszalódott gyümölcsöket legjobb elégetni, vagy nagyon mélyen elásni.
Gyümölcsfák metszése – Mikor metsszük a gyümölcsfákat?
Több elmélet kering arról, hogy mikor érdemes gyümölcsfákat metszeni, mint ahány csillagot össze tudnál számolni az éjszakai égbolton. Egy gyümölcsfát olyan sokféleképpen és sok időpontban lehet megmetszeni, hogy már ebbe a kérdésbe is könnyű belezavarodni.
Ha rákeresel az interneten, hogy „mikor metsszük az (XY gyümölcsfát)?”, akkor jó eséllyel temérdek találatot látsz majd, amelyek különféle módszereket és évszakokat javasolnak majd. Ez többek között annak köszönhető, hogy sok gyümölcsfának több fajtája is van, amelyeknek eltérő igényeik lehetnek ilyen téren. Némelyikükhöz kora tavaszi metszést ajánlanak, másokhoz a nyár közepét javasolják, esetleg a téli hidegben. Keveset vágj, sokat vágj, az előző év hajtásait, tőnél, elágazásnál, stb.
Gyümölcsfák metszése – Fáj már a fejed?
Mindez csak azt bizonyítja, hogy a gyümölcsfákat akkor kell metszeni, amikor igazán szükségük van erre! Persze ez a tanács így önmagában nem hangzik túl hasznosnak, de fogalmazzunk akkor így: nehéz olyan időszakot találni egy fa életében, amikor nem tenne jót neki egy metszés.
Egy fa lombkoronája olyan, mint az ember haja. Tudod magadról, hogy lehet, hogy hetekbe is beletelik majd, mire megszokod új frizurádat, de akkor is kénytelen leszel előbb vagy utóbb elmenni a fodrászhoz. Nézzük, mit, mikor, hogyan kell tennünk, ha a gyümölcsfák metszéséről van szó, a következő oldalon folytatom!