Görögdinnyék a boltban/piacon
Szimmetria
Habár nem hangzik fontos szempontnak, mindenképpen érdemes odafigyelni a görögdinnyék szimmetriájára. Lehetőleg válassz olyat, amely mindkét oldalán ugyan olyan kerek és egyező méretű. Az eltérő oldalú, aszimmetrikus dinnyék rossz beporzásra utalnak, és nem biztos, hogy éretten szüretelték őket.
Keresd a foltját
Forgasd meg a dinnyét és vizsgáld meg a foltot az oldalán. Ez az a rész, ami a talajjal érintkezett, amíg a gyümölcs növekedett az indán. Ha ez a fold krémes és sárga, akkor érett. Ha azonban fehér, akkor túl hamar szedték le.
Vizsgáld meg a héját
Bizonyára tudod, hogy a sötétzöld színű görögdinnyék a legérettebbek, azonban héjuk ennél többről is árulkodhat. Válassz olyan dinnyét, aminek felülete nem túl fénylő és nincsenek rajta horpadások, karcolások és egyéb sérülések.
Kopogtasd meg
Az emberek nem zenélni próbálnak, amikor megkopogtatják a görögdinnyéket. Az érett görögdinnyéknek ugyanis jellegzetesen üreges hangzásuk van – mintha az ember egy ajtón kopogtatna. Az éretlen görögdinnyék sokkal mélyebb tónusban „kopognak”.
Szagold meg
Habár ez a módszer más dinnyetípusoknál többet elárulhat az érettségről, a görögdinnyéknél is megéri alkalmazni. Az érett görögdinnyék kissé édeskés illatúak, de nem túl édesek, mert az már túlérettségre utal.
Emeld fel
Egy érett görögdinnye tele van lével, ezért lényegesen nehezebb, mint amennyire annak látszik.
Rázd meg
Ha úgy érzed, hogy odabent mozog valami, akkor valószínűleg túlérett görögdinnyét találtál. A következő oldalon elmondom, mire figyelj oda az otthon termesztett görögdinnye esetében!
Görögdinnyék a kertben
Nézz rá a naptárra
A legtöbb görögdinnye hűségesen igazodik a várt érési idejéhez, ezért nincs más dolgod, mint ellenőrizni, hogy mennyi idő telt el az ültetése óta. Egy másik árulkodó jel lehet, ha egy ideje nem látható rajtuk semmilyen változás – ez arra utal, hogy a dinnyék megérettek, és nem fejlődnek tovább.
Nézd meg a foltjukat
A fent említett okokból érdemes ránézni a foltjukra is.
Ellenőrizd az indát
A növény maga persze zöld és egészséges kell legyen, de fordíts külön figyelmet a terméshez közeli indára. A gyümölcs mellett lennie kell egy kisebb göndör indának, ami barnának és száraznak tűnik majd, ha a dinnye megérett. Ha még zöld, akkor nem áll készen a szüretelésre. Ha az egész növény barnulni kezd, akkor ideje minél előbb leszüretelni (és felhasználni) az összes dinnyét, mielőtt romlani kezdenek.
Kocogtasd meg
A kocogtatásról már fentebb szót ejtettünk. Ugyan ez a teszt elvégezhető akkor is, amikor még az indán vannak a görögdinnyék.
Ellenőrizd a szárat
Nézd meg, hogy milyen az a rész, ahol az inda és a gyümölcs találkoznak. Ha kezd repedezni és barnulni, akkor a dinnye megérett.
A görögdinnyék tárolása
Annak ellenére, hogy az üzletekben gyakran hűtik őket, a leszüretelt görögdinnyék szeretnek melegben lenni. Ha hűvösebb helyen tárolják őket, akkor gyorsan puhává, kásássá válhatnak. A legjobb íz érdekében tartsd őket szobahőmérsékleten.
Ne feledd, hogy csak 1-2 hétig őrzik meg frissességüket, miután lekerülnek az indáról, a felvágott gyümölcsök pedig csak 1-2 napig állnak el. Ha megkezdesz egyet, de nem fogy el, akkor ez után már csak a hűtőben tárold.