A teltvirágú jezsámen gondozása
Ez a jezsámen faj szintén akár 3 méteresre is képes megnőni, lombhullató cserje. Ezt a növényt elsődlegesen sövényként érdemes elültetni, vagy a kertekben akár térelválasztóként, szoliterként is találkozhatunk vele. A teltvirágú jezsámen már nem csak nyár elején, de a tavasz érkeztével is ontja magából a fehér vagy krémszínű illatos virágokat.
Gondozása neki is viszonylag egyszerű, és rendkívül hasonló előző társához – jól bírja mind a félárnyékos, mind a napos, világos helyeket, nincs különösebben tápanyagigénye, szintén csak a talaj jó vízáteresztő képességére kell odafigyelni vele kapcsolatban. Rendszeres öntözésre csak a fiatalabb példányoknál kell majd ügyelni. Metszését ennek a növénynek is virágzása után érdemes elvégezni. Szintén dugványozással szaporítható.
Betegségek szempontjából viszont nem túl ellenálló – nem csak a levélrózsa, hanem a levélfoltosodás, valamint a lisztharmat is veszélyeztetheti.
A molyhoslevelű jezsámen gondozása
A molyhoslevelű jezsámen vagy más néven széleslevelű jezsámen az USA délkeleti részén őshonos. Kicsivel kisebb, mint a cikkben említett társai, ő átlagosan 2 – 3 méterre képes megnőni. Lombhullató, ugyanakkor széles felálló ágrendszerrel rendelkezik.
Nevét leveleiről kapta, amik keresztben átellenesen állnak, molyhosan szőrözöttek. Kihegyezett véggel, valamint fogazott szélekkel bírnak. Nyár első felében csodálhatjuk meg a növény virágzását, mely nagy, fehér virágokkal történik meg.
Egy átlagos adottságokkal rendelkező talaj tökéletes lesz számára, szereti nem csak a napos, de a félárnyékos területeket is. Öntözése kapcsán csupán a fiatalabb példányoknál kell fokozottan odafigyelni, az idősebbek már jól tűrik a szárazságot – de amennyiben túlzottan meleg az időjárás, akkor időnként ők is igénylik a folyadékot.
Betegségek szempontjából a lisztharmat támadja meg, kártevők közül pedig a levéltetvek szeretik. Dugványozással szaporítható.