A japán viaszbogyó gyümölcs, azaz a myricy rubra egy a keleten kedvelt szubtrópusi fának a gyümölcse, ami ottani népszerűségének ellenére hazánkban nem igazán ismert. Ismerd meg Te is az ízeiben leginkább a málnára és az eperre hasonlító keleti egzotikumot.
A japán viaszbogyó
A japán viaszbogyó, azaz a Myricy rubra keleten hatalmas népszerűségnek örvend finom ízének köszönhetően és már több mint kétezer éve termesztik számos ázsiai országban, aminek fogyasztása azóta is töretlen. A japánul yangmei-ként ismert gyümölcs méreteiben egy nagyobb cseresznyéhez hasonlít leginkább, de az íze igazán különleges ízlelőbimbóink számára, ugyanis olyan mintha egyszerre ennénk epret és málnát. Egyszerre friss és fanyar, valamint a gyógynövények ízharmóniáját is felfedezhetjük fogyasztásakor.
A yangmei kinézete
A japán viaszbogyó kinézetre is igazán különleges, ugyanis külsején sok apró rögös hússzár látható, amely a licsihez hasonló egyetlen, a közepében elhelyezkedő maghoz kapaszkodnak. Ezek az apró szárak egyedi textúrát biztosítanak a gyümölcs számára.
Így fogyasztják az ázsiaiak a japán viaszbogyót
Szúrós kinézete ellenére a gyümölcshús szilárd és rágós, Kínában általában az emberek fogyasztás előtt sós vízbe áztatják a gyümölcsöt, hogy minden esetleges kártevőt kiáztassanak belőle, azonban akkor nem érezhetnénk finom eper és málna keverék ízét.
A japán viaszbogyó íze
Az eperhez és a málnához hasonlít leginkább az íze, de valamivel fanyarabb és gyógynövényes íze van. A boltokban gyakran több érettségi fokban árulják őket, ugyanis más íze lehet egy még éretlenebbnek, mint a nagyon érettnek. A mély sötétvörös színű gyümölcsök sokkal édesebbek, amik inkább alkalmasabbak a frissen fogyasztásra, viszont a még élénkpiros gyümölcsök általában savanyúak és inkább a főzés során használják. A japán viaszbogyó szárítható is, így teák ízesítésére vagy süteményekbe is kiváló. Az érett és édes yangmeit gyakran átlátszó lúgba áztatják, hogy gyümölcsös alkoholt készíthessenek belőle, amit például garnélarákkal együtt fogyasztanak a legszívesebben.
Miért olyan ritka Európában?
Amerikában és Európában is megtalálhatóak a viaszbogyó, de csak csomagolt formában, ugyanis frissen nagyon gyorsan megromlik, és termesztéséhez ez az éghajlat nem megfelelő. A 2000-es években próbálkoztak a gyümölcsből különböző leveket és porokat készíteni, amiket yumberry néven láthattunk az üzletek polcain, de nem tudta felvenni a versenyt a gránátalmával és az acaíval.