A jácint gondozása, nevelése
Az első és egyben legfontosabb dolog, amit meg kell jegyeznünk az az, hogy semmiképpen ne ültessük a jácintot árnyékos területre, ugyanis napos, világos, illetve félárnyékos helyen érzi magát a legjobban! Jó vízelvezető képességű, humuszban gazdag talajt válasszunk számára, ezt szereti a leginkább. A nedvességgel is vigyázzunk, mivel a túlságosan nedves talajban károsodhat a hagymája, és még a rothadása is beindulhat, éppen ezért ne öntözzük túl a növényt!
Október környékén érdemes elültetnünk a hagymákat, mivel ilyenkor már nem tesznek annyi kárt a talajban élő kártevők, viszont a talaj még kellőképpen meleg. Fontos, hogy mindig használjunk kesztyűt, mert mint azt már elmondtuk korábban, a hagymája igencsak mérgező. Az ideális ültetési távolság 15-20 centiméter, a mélység pedig 12-15 centiméter. Az ágyást gyomláljuk ki, majd ássuk fel, és alakítsunk ki ültető gödröket, ebbe helyezzük be a hagymákat csúccsal felfelé, végezetül pedig takarjuk be földdel a hagymákat.
Ekkor még beöntözésre nincs szükség. A hagymák még a hideg idő előtt meg fognak gyökeresedni, és még a zöld hajtáscsúcsok is meg fognak jelenni a föld felszínén. Megijedni azonban nem kell, mivel a jácint hagymája jól tűri a fagyot, át fogja vészelni a telet könnyedén, tavasszal pedig virágba borul, és illatozni fog. Április környékén már megkezdődik az elvirágzása, ezután érdemes pótolni a nedvességet a talajban, így érhetjük el, hogy a hagymák ne száradjanak el. A hagymákat érdemes fagyok előtt kiemelni a földből, és 6-8 hétig száraz, hűvös helyen tárolni. Így biztosíthatjuk az évekig tartó virágzást, ha ezt nem tesszük meg, akkor a jácint évről évre gyengébben fog virágozni.
A cserepes jácint gondozása, nevelése
Sajnos a cserepes jácint nem tartozik a világ legtartósabb virágai közé, viszont az biztos, hogy az egyik legillatosabb, és legmutatósabb. Most mutatunk pár olyan trükköt, amivel kicsit meg tudjuk majd hosszabbítani virágzásának idejét! Mivel a jácint szereti a napfényt, érdemes olyan helyre tennünk, ahol nagyon világos van. Azt viszont fontos megjegyeznem, hogy a meleg, a tűző nap, valamint a növény helyének változtatása egyaránt ártalmas. A cserepes jácintot öntözzük rendszeresen, a földje mindig legyen kicsit nyirkos, a legideálisabb, ha alulról öntözzük, a cserép alá tegyünk tálcát, és ebből szívja fel a nedvességet.
Sajnos bármennyire is figyelünk oda rá, egyszer eljön az elvirágzás ideje, ekkor a virágszár és a levelek is elkezdenek sárgulni, illetve száradni. Hagyjuk, hogy teljesen leszáradjanak a növény ezen részei, és csak ezután vágjuk le róla őket. Az elvirágzás után ültessük ki a hagymákat a kertbe, persze csak akkor, ha már az idő is engedi. A következő tavasszal már kint a kertben gyönyörködhetünk a meseszép virágban!
A hagymákat ültethetjük cserépbe, kaspóba, illetve dézsába is. Az az egy fontos, hogy a választott edényen legyenek vízelvezető nyílások! Ha ezek nincsenek, akkor óvatosan, és nem is tudunk vágni lyukakat, akkor kis adagokkal, óvatosan öntözzük, mert a pangó víz árt a hagymának. Minden esetben jó vízelvezető képességű, lazább szerkezetű talajt szerezzünk, a legideálisabb a homokkal, vagy tőzeggel kevert virágföld. Reméljük, hogy tanácsaink sokat segítenek abban, hogy mesés jácintotok legyen, ami sokáig virágzik majd!