Itt az április, érkeznek haza a fecskék! Vigyázz rájuk te is, tanácsokat és tippeket adunk most hozzá!

Itt a tavasz, jönnek a fecskék: így vigyázz rájuk!

Kiss Jázmin, kertész
Pinterest logo

KÖVESS MINKET

PINTERESTEN

Április hozza magával a tavasz melegét, és ebben a hónapban térnek vissza hosszú, melegebb tájakról tett utazásuk után a fecskék, akiknek vidám csicsergése jelzi az új évszak kezdetét. Ezek a madarak, melyek a fecskefélék családjába tartoznak, rendkívül hasznosak az emberiség számára, különösen április és május hónapokban, amikor aktívan részt vesznek a rovarpopuláció természetes szabályozásában. Ez adja az alapját annak a fontosságnak, hogy áprilisban különös figyelmet fordítsunk rájuk és megőrizzük őket.

Fecskék áprilisban

Miért fontos a füsti fecske?

A füsti fecske rovarevő madár, ami azt jelenti, hogy fő táplálékukat a repülő rovarok, mint a legyek, szúnyogok, pókok és darazsak képezik. Egyetlen füsti fecske naponta akár 1000 rovart is elfogyaszthat, így jelentősen hozzájárul a kártevők számának csökkentéséhez. Ez nemcsak a mezőgazdaság számára fontos, de az ember komfortérzetét is javítja, hiszen kevesebb lesz a bosszantó csípőszúnyog és légy.

Füst fecske repül

Milyen veszélyek fenyegetik a füsti fecskét?

A füsti fecske populációja az utóbbi évtizedekben jelentősen csökkent. Ennek okai összetettek, de a legfőbb veszélyforrások a következők:

•    Élőhelyvesztés: A mezőgazdaságban bekövetkezett változások, mint a monokultúrák térnyerése és a vegyszerek használata, a füsti fecske számára fontos táplálékforrások eltűnéséhez vezetnek. Ezen kívül a természetes élőhelyek, mint a vizes élőhelyek és a gyepterületek csökkenése is veszélyezteti a füsti fecskét.
•    Építkezés: A füsti fecske gyakran építi fészküket épületek eresze alá, tető alá, vagy akár ablakpárkányra. Az építkezések, felújítások során gyakran elpusztulnak a fészekben lévő fiókák, tojások.
•    Mérgezés: A rovarirtó szerek használata nemcsak a kártevőket, de a füsti fecskét is pusztítja. A rovarirtó szerek által megmérgezett rovarok elfogyasztása a füsti fecske pusztulásához vezethet.

Füsti fecske fészek tavasszal

Mit tehetünk áprilisban a füsti fecskék védelme érdekében? 

Elsősorban meg kell őriznünk a meglévő fészkeket, kihelyezhetünk mesterséges fecskeodúkat, hogy pótoljuk az elveszett természetes fészkelőhelyeket, és csökkenthetjük a vegyszerek használatát, ezzel védelmezve a táplálékforrásaikat. Áprilisban és májusban különösen fontos, hogy támogassuk a fecskevédelmi programokat, adományokkal vagy önkéntes munkával. 

A kertekben vagy a közelükben lévő kis vízforrások, mint például madáritatók vagy kisebb tócsák, nem csak a rovarokat vonzzák, hanem a fecskék számára is kedvezőek lehetnek, különösen a száraz, meleg napokon – ezekre is ügyeljünk!

A füsti fecskék védelme nem csak a madarak megóvását jelenti, hanem a tavasz és a természetes környezetünk értékelését is. Áprilisban vigyázzunk rájuk, hogy májusban és a következő években is gyönyörködhessünk vidám csicsergésükben!
 

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Még több cikk

2024-05-07

Sárgarépa termesztés lépésről lépésre - a tökéletes csírázástól a bőséges betakarításig

Elhoztam nektek egy átfogó sárgarépa termesztés útmutatót, ami nagy segítség lehet lépésről-lépésre elmagyarázva ennek az isteni zöldségnek a termesztéséhez!

2024-05-07

Miért használok faforgácsot a kertben kertészként?

Mire jó a faforgács a kertben? Számos remek dologban tud hatékonyan segíteni és kijelenthetjük, hogy egy kertbaraát legnagyobb segítsége, mutatom miért!

2024-05-07

Bodzaszörp akáccal és citromfűvel: mostantól mindig így fogod csinálni!

A bodzaszörpről sokunknak jut eszünkbe a gyerekkorunk, és most májusban ezt újra átélhetjük, ha szörpöt főzünk. Tuningoljuk meg citromfűvel és akácvirággal!

2024-05-07

Ne ültesd újra minden évben: fedezd fel, miért a zsálya a kertész kedvence!

Mire jó a zsálya? Számos remek hatása van, ültesd el a kertben, de csak egyszer, ugyanis évről-évre vissza fog térni hozzád ez a csodálatos gyógynövény!

2024-05-15

Soha többé penészes eper! - Így tarthatod frissen egy hétig is!

Nálad is gyorsan megromlik az eper egy hét tárolás után? Megmutatjuk hogyan tarthatod frissen egy hétig úgy az epret, hogy soha többé ne legyen penészes!

2024-04-23

Az ókori argentinok háziállatként tarthatták a rókákat

Eddig nem is sejtett felfedezést tettek kutatók a rókával kapcsolatban. Az ősi argentinok háziállatként tarthatták a rókát? Bizonyíték is van!

2024-04-29

Nem szabad bántani a lopódarázsat, elmondom miért

Meglepődsz! A lopódarázs nem ellenség - olvasd el, miért! Mutatjuk, miért tilos bántani a lopódarazsat, Boros Tibor méhraj befogó tippjeivel és tanácsaival!

2024-04-29

Ezért NE használj rovarcsapdát tavasszal virágzáskor

Ne öld meg a méheket! Ezért káros a rovarcsapda használata a tavaszi virágzásnál. Mutatjuk miért fontosak a méhek a beporzáshoz, és hogyan védheted őket!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

elkülönítőistálló

beteg v. kezelésre szoruló, ill. megfigyelés alatt álló tehenek elhelyezésére szolgáló... Tovább

megtérülési időtartam

a beruházásokat megalapozó döntések egyik legfontosabb mutatója, amelva gazdaságosság... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Érdekességek