Mikor és hogyan érdemes ültetnem?
A klemátisz, ahogy már említettem rendkívül gyorsan képes fejlődni, ehhez viszont ültetése során be kell tartanunk néhány egyszerű szabályt.
Az az ideális számára, ha tavasszal vagy ősszel ültetjük, illetve ahogyan közeledünk a szárazabb időszak felé, oda kell figyelnünk, hogy megkapja a számára megfelelő vízmennyiséget és ne száradjon ki – ne legyen ugyanakkor környezete túl nedves sem.
Két dologra lesz ezeken kívül még szüksége – egy nagyjából 50 cm átmérőjű és mélységű gödörre, valamint arra, hogy a környezetében ne legyenek kövek, illetve gyomnövények.
Mielőtt elültetnénk a gödör aljára tehetünk egy kisebb réteg kavicsot a vízelvezetést segítve. Helyezd utána bele ferdén növényed, majd a számára biztosított támasz, rács felé kezd el irányítani szárait – függőlegesen. Ez lehetővé teszi majd megfelelő irányú növekedését, valamint az ültetést fejezd be nagyjából 5 liter víz ráöntésével, s helyezz rá talajtakarót.
A nevelése, ültetése egyébként cserépben is lehetséges. Ehhez érdemes olyan fajtát választanod, ami viszonylag lassan növekszik, illetve keresned kell hozzá egy olyan cserepet, melynek a mélysége legalább 50 cm. Ennek aljára érdemes egy réteg vízelvezetésre szolgáló anyagot helyezni, példának okáért agyaggolyókat, majd ferdén helyezzük bele a gyökeret, s ügyeljünk arra, hogy a szárának egy része a megfelelő vastagságú cserepes talaj alatt legyen. Ezután érdemes rendszeresen locsolni növényünket, hogy ne száradjon ki, de arra is figyeljünk, hogy ne áztassuk fölöslegesen.
Hogyan gondozzam?
Gondozás szempontjából arra érdemes figyelni, hogy bár nem szeretnénk, hogy növényünk kiszáradjon, kerüljük a gyakorta locsolását – főleg, amennyiben esős időszak van, hiszen nem szereti a túlzott nedvességet.
Minden ősszel készüljünk számára friss komposzttal, ezzel gazdagítva földjét. Amennyiben cserépbe ültettük, virágzása előtt trágyázzuk.
Nagy tűrőképességgel rendelkezik, mégis amennyiben cserépben él, érdemes megvédeni őt a téli fagy, hideg ellen. Ilyenkor keressünk számára egy menedéket.
Megfelelő fejlődése érdekében érdemes eltávolítanod a száraz, már fonnyadt virágokat, valamint virágzás után metszését is elvégezni. Levághatod a szárakat nagyjából 60 cm magasságban a talajtól, hogy megfelelően megújuljon, virágozzon következő évben is.
Amíg a fent leírtaknak megfelelően gondozzuk, képes ellenállni növényünk a legtöbb betegségnek. Viszont. ha nincs eléggé lecsapolva a talaj, akkor a gombák megtámadhatják, illetve vigyázni kell a levéltetvekkel is, sőt a kisebb hajtásokat a csigák is előszeretettel rágcsálják.
Neked megtalálható ez a szépség kertedben?