Az invazív növények terjedésének megállítása

Hogyan állítsuk meg az invazív növények terjedését?

SFV
hirdetes

Az invazív faj olyan nem őshonos növény (vagy állat), amely gazdasági károkat okoz a helyi ökoszisztémában és az őshonos fajokban. Az invazív növényvédelmi módszerek sok munkaerőt igényelnek, és költségesek is lehetnek. Mindenki megteheti a részét, hogy lassítsa vagy megállítsa ezeknek a káros növényeknek a terjedését. 

Invazív növények

Hogyan terjednek az invazív fajok? 


A legtöbb invazív faj véletlenszerűen terjed át új területekre, de sokakat szándékosan hoztak be más országokból. Amikor egyes fajok egyik területről a másikra terjednek, és az új helyen invazívnak számítanak.


Az invazív növények és állatok egyaránt új területekre kerülnek a ballasztvízben a hajókon, a tűzifában és a raklapokon, valamint a faiskolákban eladó növények formájában.


 Sok invazív növény azért számít problémának, mert a környezetbe kerülve gyorsan elterjednek, kiszorítva az őshonos fajokat. Például a Michigan-i vizes élőhelyeken a réti füzény egy problémás invazív növény. Gyorsan terjed sok mag termelésével és szétszórásával, valamint a gyökereken keresztül is, amelyekről könnyen nőnek teljesen új növények is.

hirdetes
Ezen a területen a réti füzény nehezen tud versenyezni az őshonos fajokkal, ugyanis magjai jóval kisebbek és életciklusa is rövidebb. 


Az invazív fajok terjedésének megelőzése 


Az invazív növények megölése nagy munka. Az emberi egészséghez hasonlóan a megelőzés a legjobb orvosság. Az otthoni kertészek számos dolgot tehetnek a terjedés megállítása és a későbbi kiterjedt invazív növényeltávolítás elkerülése érdekében.

  • Ismerjük meg növényeinket! A tudás hatalom. Tudjuk meg, mely növények invazívak és őshonosak a mi területünkön! 
  • Amikor új növényeket vásárolunk faiskolákból, csak őshonos vagy nem invazív, nem őshonos fajokat válasszunk! 
  • Tisztítsuk meg a felszereléseinket! Ha túrázni indulunk, tisztítsuk le a cipőnket, mielőtt elhagyjuk a területet, ugyanis könnyen magunkkal cipelhetjük az odavalósi növények magvait. Ugyanez igaz egyébként a horgászfelszerelésekre és az autók gumiabroncsaira is.
  • Ha megbolygatunk területeket az udvarunkon – például egy-egy fa kiásásával, vagy építkezéssel – azt mielőbb ültessük be (vissza) őshonos növényekkel, hogy ne hagyjunk teret az invazív fajoknak!
  • Cselekedjünk gyorsan! Ha invazív fajokkal találkozunk a kertünkben vagy az udvarunkon, érdemes azokat mielőbb eltávolítani, hiszen roppantmód gyorsan terjednek és a későbbiekben még nehezebb lesz tőlük megszabadulni. Az eltávolítás előtt érdemes azonban tájékozódnunk róla, hogy mely eltávolítási módszer a leghatékonyabb az adott növénnyel szemben.
     

Forrás: gardeningknowhow.com

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-07-05

Ezekkel a természetes ellenszerekkel tudsz védekezni a földibolhák ellen

Apró lyukak jelentek meg a növényeiden? Látod az apró, ugráló, fekete bogarakat is? Valószínűleg földibolhával van dolgod. Ezek a természetes ellenszerei.

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

utónövény

bizonyos —>előveteményt térben és időben követő növény. Az okszerű... Tovább

takarmánymályva (Malva verticillata L.)

a mályvafélék (Malvaceae) családjához tartozó, fehérjedús takarmánynövény. Sima és... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert kertfenntartás Környezetgazdálkodás Környezetvédelem növény Növényvédelem