Az invazív faj olyan nem őshonos növény (vagy állat), amely gazdasági károkat okoz a helyi ökoszisztémában és az őshonos fajokban. Az invazív növényvédelmi módszerek sok munkaerőt igényelnek, és költségesek is lehetnek. Mindenki megteheti a részét, hogy lassítsa vagy megállítsa ezeknek a káros növényeknek a terjedését.
Hogyan terjednek az invazív fajok?
A legtöbb invazív faj véletlenszerűen terjed át új területekre, de sokakat szándékosan hoztak be más országokból. Amikor egyes fajok egyik területről a másikra terjednek, és az új helyen invazívnak számítanak.
Az invazív növények és állatok egyaránt új területekre kerülnek a ballasztvízben a hajókon, a tűzifában és a raklapokon, valamint a faiskolákban eladó növények formájában.
Sok invazív növény azért számít problémának, mert a környezetbe kerülve gyorsan elterjednek, kiszorítva az őshonos fajokat. Például a Michigan-i vizes élőhelyeken a réti füzény egy problémás invazív növény. Gyorsan terjed sok mag termelésével és szétszórásával, valamint a gyökereken keresztül is, amelyekről könnyen nőnek teljesen új növények is.
Az invazív fajok terjedésének megelőzése
Az invazív növények megölése nagy munka. Az emberi egészséghez hasonlóan a megelőzés a legjobb orvosság. Az otthoni kertészek számos dolgot tehetnek a terjedés megállítása és a későbbi kiterjedt invazív növényeltávolítás elkerülése érdekében.
- Ismerjük meg növényeinket! A tudás hatalom. Tudjuk meg, mely növények invazívak és őshonosak a mi területünkön!
- Amikor új növényeket vásárolunk faiskolákból, csak őshonos vagy nem invazív, nem őshonos fajokat válasszunk!
- Tisztítsuk meg a felszereléseinket! Ha túrázni indulunk, tisztítsuk le a cipőnket, mielőtt elhagyjuk a területet, ugyanis könnyen magunkkal cipelhetjük az odavalósi növények magvait. Ugyanez igaz egyébként a horgászfelszerelésekre és az autók gumiabroncsaira is.
- Ha megbolygatunk területeket az udvarunkon – például egy-egy fa kiásásával, vagy építkezéssel – azt mielőbb ültessük be (vissza) őshonos növényekkel, hogy ne hagyjunk teret az invazív fajoknak!
- Cselekedjünk gyorsan! Ha invazív fajokkal találkozunk a kertünkben vagy az udvarunkon, érdemes azokat mielőbb eltávolítani, hiszen roppantmód gyorsan terjednek és a későbbiekben még nehezebb lesz tőlük megszabadulni. Az eltávolítás előtt érdemes azonban tájékozódnunk róla, hogy mely eltávolítási módszer a leghatékonyabb az adott növénnyel szemben.
Forrás: gardeningknowhow.com