Januárban és februárban kevés munkájuk van a kertészeknek. Ezt általában magvak vásárlásával pótolják, melyek majd az év többi részében fognak kikelni. Viszont, nem is gondolnánk, hogy nem csak tavasszal és a nyár folyamán foglalkozhatunk virágzó növényeinkkel, ugyanis legtöbbnek több hónap kell, hogy elteljen a vetése és a virágzása között. Egy-kettő közülük értékeli a fagy, illetve az olvadás adta változatosságot, ezzel segítve csírázásukat, erős és egészséges fejlődésüket.
Növények, melyeket beltérben érdemes elvetni
Néhányan hosszabb időszakú növényt – melyek főleg a melegebb időszakhoz vannak hozzászokva -, érdemes melegben csíráztatni, a 19 – 25°C-os lakásban, üvegházban estleg melegebb erkélyen. Számukra érdemes nagyon fényes helyet választani, hogy a kisebb palánták megfelelő fénymennyiséghez jussanak hozzá, így fejlődjenek. Viszont a megfelelő fejlődésükhöz szükséges, hogy fokozatosan szokjanak hozzá a kinti időjáráshoz – időnként vigyünk ki őket kertünkbe.
Néhány példa, milyen növényekre gondolunk:
- az erkélyek, teraszok kedvence, a muskátli
- a virágágyások király, a petúnia
- a serleglonc, csodálatos harangvirágaival
Növények, melyeket érdemes decembertől februárig ültetnünk
Számos évelő, sőt néhány egynyári növény is képes átvészelni a hideg időjárást. A változó hőmérséklet rájuk jótékony hatással van, segíti csírázásukat, illetve erős gyökérzetet és növényzetet eredményez. Egy téli vetés – december és február között – a növényeknél hosszabb virágzást eredményez. Emellett biztosítod például a tavasszal virágzóknál, hogy mivel hamarabb voltam elvetve, nem fogja a kora nyári nap a palántáit sem megégetni, sem kiszárítani. Vetheted őket az eredetileg nekik szánt helyre, amennyiben odafigyelsz védelmükre – például egy kisebb üvegházzal. Ezzel növényeid képesek profitálni a hidegből, viszont a madarak és egyéb élőlények nem fognak bennük kárt tenni. Figyeljen viszont az üvegház szellőztetésére, amennyiben napos az időjárás.
Ide értendő növények:
- a változatos színekben pompázó kerti árvácska
- a pipacs és testvére, a kerti mák; őket ültesd közvetlenül a helyükre, ugyanis nem szeretik az átültetést
- sarkantyúfű
- gyűszűvirágfélék
- harangláb vagy sasfű
- ibolya
9 kulcslépés, hogy mindenképp sikeres legyen a vetésed
1. Bizonyosodj meg róla, hogy a magok épek, nem jártak le, jó minőségűen lettek elraktározva.
2. Keverje össze a finomabb magokat homokkal, hogy elkerülje a túl vastag vetést. A nagyobbakat áztassa egy éjszakán át, a könnyebb csírázás érdekében.
3. Amennyiben egy cserépbe ültetsz, használj új palánta földet, így elkerülve a gombákat, és baktériumokat melyek árthatnak növényednek.
4. Használjon tiszta, mosott edényeket, melyek feltétlenül rendelkeznek vízelvezető lyukakkal, mert a fiatal palántáknak mindennél jobban árt a felgyülemlett nedvesség.
5. Vetés előtt nedvesítse be az alapréteget. Olyan földet használj, ami megfelel a növények egyedi igényeinek. Néhányat nem kel lefedned, a közvetlen napfény többet segít nekik. Locsold őket rendszeresen.
6. Számolj előre a cserép korlátozásaival.
7. Figyelj arra, hogy a föld folyamatosan hűvösebb legyen, felesleges víz nélkül.
8. Néhány nappal, esetleg héttel a csírázás után, akik már ténylegesen fejlődésnek indultak, azokat ültesd szét. Ekkor már figyelj arra, hogy gazdagabb földet használj palántáidnál.
9. Amennyiben kertedben ültetted el őket, figyelj arra, hogy ne legyenek gazosak, illetve finoman gereblyézd át őket.