Így legyen bőséges kajszi termésed idén nyáron

Így duplázd meg a kajszi termésedet egy kertész tippjeivel

Kósa Dániel, gyümölcs szakirányú kertész
hirdetes

Ez a fás szárú fa, 4-6 méter magasra is megnő, törzse fiatalon sima, idősebb körben repedezett. Levelei tojásdad alakúak szíves vállakkal rendelkezik. Levélcsúcs helyes, széle fűrészes. Virágai a lomb megjelenése előtt fejlődik, fehéres rózsaszín színtől a halványpiros árnyalatig változhat. Virágzása korai a gyümölcsök között a köszmétékkel, és birsekkel együtt. Virágzási ideje fajtánként eltérő, de márciustól április végéig találkozhatunk a virágaival. Érési idejük fajtától függően június közepétől augusztus közepéig érik. 

kajszi termesztése

A kajszi talaigénye

Talajigénye alanyhasználattól függ, ugyanis a vadkajszi alanyra szemzett növények a homokosabb szegényebb talajokon, a myrabolan alanyra szemzettek a kötöttebb talajokon eredményesek. Ennek köszönhetően sok talajtípuson termeszthető a kajszi. Melegigényes faj, a hidegeket nehezen viseli. Mélynyugalmi ideje rövid, ezért a kora tavaszi felmelegedések következtében oldódik a kényszernyugalmi időszak, elkezdi a virágzást. Ezért is tudnak a kései fagyok, vagy virágzásban a 0-3 fok körüli hőmérséklet kárt tenni a virágokban. Fényigénye nagy, valamint a termés piacos színezettségéhez, és zamatos éréshez elengedhetetlen. A szárazságot jól tűri, vízigénye kicsi, de öntözés mellett a termés mennyiséget jelentősen növelhetjük. 

A kajszibarack, mint gyümölcs

Gyümölcse csonthéjas termés, fajtától függően változhat nagyságban, formában, valamint a gyümölcshús keménységében. Alakjában minden esetben középbarázda van jelen. Gyümölcshéj bársonyos, narancsszínű, napsütötte oldalon bíbor színezettséget kap. 

Felhasználási repertoárja nagy, elsődlegesen friss fogyasztásra termesztik, de feldolgozóiparban is keresett portéka. Feloldozható gyümölcslének, lekvárnak, befőttnek. Aszalt formában is előkelő csemege, kiváló zamatú pálinkát készíthetünk belőle. Magjának belét szárítva gyermekkorban előszeretettel fogyasztottuk. 

hirdetes

Kajszibarack tudnivalók

Kajszi fajták

Nagyon sok fajtája megtalálható a piacon, kiemelkedő fajtákat nemesítettek Magyarországon belőle. A fajtákat különböző szempontok alapján csoportosíthatjuk, az egyik ilyen a virágzási idő szerinti, amely azért fontos, hogy a fagy ellen tudjuk melyek azok amelyek veszélyezettebbek. Ebben a témában a következő kategóriákra csoportosíthatjuk a fajtákat (a példák a teljesség igénye nélkül születtek):

•    Korai kajszik (Ceglédi óriás, Gönci magyar, Harcot, Magyar kajszi, Ceglédi bíbor, Tsunami)
•    Középkorai kajszi (Rózsakajszi, Korai piros, Early Blush, Spring Blush)
•    Közepes érésű kajszik (Budapest, Goldrich, Ceglédi piroska, Roxana, Ceglédi kedves)
•    Kései kajszik (Ceglédi arany, Mino, Mandulakajszi, Bergeron)

Mit jelent, hogy a kajszi önmeddő?

A kajsziknál jellemző az önmeddőség, ezért kevés az öntermékeny fajta. Célszerű ezért választani egy porzópárt nekik, hogy a lehető legnagyobb mennyiségben hozzák a termésüket. Fontos viszont megemlíteni, hogy a porzópárok nem biztos, hogy oda vissza poroznak. Ez azt jelenti, hogy amelyik fajtát szeretnénk termeszteni ahhoz válasszuk a porzópárt, viszont amit választottunk annak nem biztos, hogy az lesz a párja, amit termeszteni szeretnénk. Célszerű ezért utána járni vásárlás előtt, hogy milyen fajtát is szeretnénk ültetni, annak melyek a porzópárjai, s azok milyen termékenyüléssel rendelkeznek. 

A kajszi növényvédelme

Növényvédelme nem nehéz, de vannak olyan részek amire oda kell figyelni. Betegségei közül a gutaütés az, amely a legveszélyesebb, mely egy tünetegyüttes. Ezt meg tudjuk akadályozni, a jó metszési idő megválasztásával. Kórokozóknál meg kell említenünk, a kajszihimlőt, a gnomóniás levélfodrosságot, lisztharmatot, nekrotikus gyűrűsfoltosságot, sztigminás levéllikacsosodást, moníliát. Kártevőik között sok a polifág, tehát amely széles körben kárt tesz, ilyenek a levéltetvek, pajzstetvek, gyümölcsmolyok. A kifejezett károsítók a barackmoly, kis téli araszoló, sodrómoly, levélbarkók, eszelény. Az ellenük történő védekezés kiskertben inkább a megelőzésről szól, így a tavaszi és őszi lemosópermettel, valamint a kétszeri kezelésenként váltott hatóanyagú permetezés megoldást jelenthet. 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-14

Meseszép adventi koszorú házilag kerti növényekből és termésekből

Készíts egyedi adventi koszorút saját kezűleg kerti növényekből és termésekből, hogy otthonodat természetes, ünnepi hangulattal töltse meg – mindezt könnyedén.

2024-11-21

A legszebb fagytűrő évelő virágok: így gondozd őket télen

Ismerd meg a legszebb fagytűrő évelő virágokat, és tanuld meg, hogyan gondozd őket, hogy egész télen gyönyörködhess bennük! Varázsolj színt és életet kertedbe.

2024-11-15

Hallottál már a karácsonyfa nevelő szettről? Neveld fel a fenyődet

A karácsonyfa nevelő szett egyedi élményt kínál, amellyel otthonodban nevelheted fel a fenyőfádat – tökéletes ajándék is lehet. Igazi ünnepi hangulatot teremt!

2024-11-07

Cserepes fenyő gondozási útmutató: tippek beltérre és kültérre

A cserepes fenyő gondozása az ünnepi hangulatot emeli, de nem mindegy hogyan gondozzuk beltéren vagy kültéren. Segítünk, hogy hosszan életben maradjon.

2024-11-05

Japán kenderpálma télen: bár bírja a hideget, azért érdemes takarni

A japán kenderpálma jól tűri a hideget, de a tartós fagyok és szélsőséges időjárás miatt ajánlott gondosan takarni télen, hogy megőrizze egészségét és szépségét.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

heterociklikus vegyület hatóanyagú gombaölő szerek

heterociklusos vegyületet tartalmazó gombaölő szerek; leggyakoribbak a nátrium-tartalmúak.... Tovább

Rovarölo Force 1,5 G

Piretroid tipusú rovarölő talafertőtlenítő granulátum.Hatóanyag: 15 g/kg... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek gyümölcs gyümölcstermesztés Házi kert kert Kertészet