Vízigény
Hacsak nem kifejezetten vízi növényeket szeretnél tartani szobanövényként, a tárolásukhoz használt cserepeken mindenképpen lennie kell néhány vízelvezető lyuknak is. A legtöbb növény nem tűri jól, ha sokáig kell vízben állnia, ez ugyanis gyökérrothadáshoz vezethet.
Ha nem szeretnél kilyukasztani egy szép cserepet, akkor ültesd növényedet egy közönséges, lyukas cserépbe, majd azzal együtt egy kaspóba. Ügyelj rá, hogy a víz soha ne gyűljön össze a kisebb cserépben.
A szobanövények elhelyezésének esztétikai szempontjai
Ha szobanövényeidet a helység szélére helyezed a szoba közebe helyett, akkor ezzel látszólag tágasabbá teheted az adott teret. Próbáld meg a falak mellé, az ablakokba, a polcokra és a sarkokba elhelyezni palántáidat.
Akár fel is akaszthatsz néhány cserepet, de fontos megtalálni az ideális helyet számukra. Ne lógjanak cserepek ott, ahol a magasabb vendégek könnyedén beléjük üthetik a fejüket, illetve figyelj oda arra is, hogy stabilan rögzítsd őket.
Ne feledkezz meg arról sem, hogy időnként meg kell öntöznöd a növényt, szóval legyen elérhető helyen (még ha fel is kell állnod egy létrára hozzá), illetve gondolj rá, hogy hogyan folyik majd el belőle a felesleges víz.
Használd a fantáziádat! Ha van elég helyed, akkor helyezz növényeket egy régi létra széles fokaira, vagy egy magasabb polcra, és így tovább. Ne feledd, hogy mivel a meleg levegő felfelé emelkedik, a magasabbra helyezett növények alatt gyorsabban szárad majd ki a talaj is.
Ha szemmagasságba tervezed helyezni szobanövényeidet, akkor helyezz néhány díszítő követ is növényeid mellé.
Akár a fürdőszobát is kiegészítheted néhány növénnyel, ha azok jól tűrik az ottani fényviszonyokat és magas páratartalmat. A filodendron, a zöldike, a hegyescsúcsú futóka és a legtöbb páfrány kivalóan passzol a meleg, párás helyekre (tehát nem csak a fürdőbe, hanem akár a konyhába is).