Az ibolya felhasználása

Mi mindenre használhatod fel az ibolyákat?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE., NA
hirdetes
Használjuk fel az ibolyát

Az ibolya felhasználási lehetőségei

1. Salátaként

Az ibolya levelei kifejezetten finomak, virágai pedig különösen édesek és erős illatúak, így nagyszerű alkotóelemei lehetnek bármilyen friss salátának. Elég csak bedobni néhányat belőlük, és máris több vitamint viszel be a szervezetedbe.

2. Bőrproblémák kezelésére

Az ibolyákkal rengeteg bőrprobléma kezelhető, mint például az ekcéma, a száraz bőr, vagy a felületi sebek. Az ibolya esszencia olaj nagyon ritka, sok helyen pedig csak hamisítványokat árulnak, így nehéz lehet hozzá jutni. Szerencsére elegendő ibolya összeszedésével akár házilag is készíthetsz magadnak ilyen szert.

3. Teának elkészítve

Az ibolyákból kifejezetten finom, illatos tea készíthető, ami természetesen hihetetlenül egészséges is. Ehhez ízlés szerint friss és szárított virágokat és leveleket is felhasználhatsz – a szárazabb hozzávalókból általában erősebb ízű tea készíthető. Az ibolyák továbbá jellegzetes kékeslila színűvé varázsolják a teákat.

hirdetes

4. Használd őket köretként

Az ibolya leveleit a spenóthoz hasonlóan is megfőzheted. Egy kevés vízzel, vajjal és tengeri sóval együtt (ízlés szerint némi őrölt bors is mehet bele) érdemes elkészíteni. A kész leveleket a belőlük kifőtt lével együtt tálald, hogy egy csepp vitamint se vesztegess el.

5. Fejfájások enyhítésére

Mint ahogy azt már korábban említettük, már az őshonos amerikaiak is alkalmazták az ibolyákat a fejfájás csillapítására. Készíts belőle teát, majd áztass bele egy tiszta rongyot és tedd a nyakad hátuljára 10-15 percre. Pihenj közben egy kicsit, és mielőtt észrevennéd, a fejfájás máris eltűnik majd.

6. Köhögőszirup

Az ibolyák a köhögés csillapítására és más légúti problémák enyhítésére is kiválóak, ha egy szirup elkészítéséhez használd fel őket. Nem kell hozzá más, mint néhány friss vagy szárított ibolyalevél, egy kis víz és nyers méz.

7. Ibolyás ecet

Az ibolyákból akár ízletes ecet is készíthető, amit salátákon és szószokban is fel lehet használni. A tiszta eceteket nem nehéz ibolyával kiegészíteni, ami segít finomabbá és színesebbé tenni a készítményeket

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hulladékevők (energia-visszaszerzők, rekuperáns-szervezetek)

az élelmi lánc csúcsán elhelyezkedő szervezetek; az elbomlásra kerülő szerves anyagok... Tovább

antagonizmus

biol. értelemben élőlényeknek egymásra gyakorolt káros hatása, pl. a mikroorganizmusokra... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem