Az emberek többsége abban a tévhitben él, hogy a zöldségeknek a hűtőben van a helyük. Ez viszont egyáltalán nem így van, tartsatok velem, és tudjátok meg, miért nem szabad például a paradicsomot a hűtőbe tenni!
Mi adja a paradicsom isteni ízét?
Többek között cukrok, illóolajok, valamint savak kombinációja felelős a paradicsom ízéért, mégpedig aminosavak és észterek formájában. A legjobb, legízletesebb paradicsomban mind a cukrok, mind pedig a savak nagy koncentrációban vannak jelen. A paradicsom esetében a 4-5 közötti pH-érték mondható jónak, de hozzáteszem, hogy minél alacsonyabb a szám, annál savanyúbb, kesernyésebb az íze.
Kutatás a paradicsom hűtőben való tárolásáról
Már korábban is voltak kutatások, amelyek kimutatták, hogy az illóolajok aránya csökken a hűtés hatására, most pedig jött még egy kutatócsoport, amelynek tagjai még jobban utánajártak ennek a jelenségnek – azt kezdték el vizsgálni tüzetesen, hogy mi történik a paradicsommal molekuláris szinten, ha hűtőbe tesszük. Átlagosan 5 Celsius fokon tárolták a mintaként használt paradicsomokat nyolc napon keresztül, majd megvizsgálták 25 879 génjük változásait. Ez alapján pedig pontosan le tudták írni, hogyan hat a hűtő hőmérséklete a zöldség ízére.
Miért nem szabad hűtőbe tenni a paradicsomot?
A tanulmányban azt találhatjuk meg, hogy a gének lelassulása 12 különböző illóolaj termelését is visszafogja, vagyis számokban is ki lehet mutatni az ízváltozás folyamatát. Azonban a számok még nem voltak elegendők, ezért megkínáltak 76 tesztalanyt a korábban hűtött, valamint a szüret óta természetes hőmérséklet tárolt paradicsommal – minden esetben az utóbbi került ki győztesnek, azt tartották ízletesebbnek, finomabbnak. Az sem segített, hogy a korábban hűtött paradicsomot később normál hőmérsékletű helyre tették, ugyanis a gének termelékenysége ekkor már nem tért vissza a korábbi szintre.
Sose tegyük hűtőbe a paradicsomot?
Azt is megállapították, hogy egy viszonylag rövid ideig tartó hűtés még nem fogja jelentősen rontani az illóolajok termelését, a kutatók arra jutottak, hogy a kritikus határ három nap, de ez is csak frissen vásárolt/szedett paradicsomok esetében érvényes, amiről tudjuk, hogy korábban nem volt hűtőben. A hűtés egyébként a cukorszintet nem befolyásolja, tehát a feldolgozott paradicsomok, mint mondjuk a paradicsompüré, vagy ketchup, nem szenvednek romlást a hűtőben való tartástól. Ezzel viszont még nem ért véget a cikkem, a következő oldalon további kilenc terméket mutatok nektek, amit nem szabad a hűtőben tartani, érdemes tehát lapozni egyet!