A húsvéti liliom (Lilium longiflorum) trombita alakú virágai a tavaszt szimbolizálják, és leginkább hagyományos húsvéti dekorációként ismerik őket. Ez az évelő hagyma nagy, illatos fehér vagy rózsaszín virágokat visel. A növény vastag, merev szára egyenesen nő, és hosszú, vékony, sötétzöld levelekkel rendelkezik. A bőséges lombozat a szemet gyönyörködtető virágokkal párosítva csodás dísze lehet bármilyen kertnek.
Mikor kell ültetni a húsvéti liliomot?
Mint sok hagymát, a húsvéti liliomot is ősszel ültetik el, és minden tavasszal gyorsan nő. És bár általában nyáron virágzik, a termelők olyan fajtákat termesztettek, amelyek korábban virágoznak, hogy egy időben történjen a húsvéttal. De ne várd el, hogy az ősszel elültetett hagymáktól virágot kapj az ünnep idejére, mivel a földbe kerülve a liliomok csak a második évükben virágozhatnak. Azt is fontos megjegyezni, hogy a beltéri és kültéri húsvéti liliom növények mérgezőek a macskákra.
Húsvéti liliom gondozás
Egyes kertészek húsvéti liliomot termesztenek évelő kertjük háttereként, míg mások inkább konténerben termesztik a húsvéti szezonban. A kertbe ültetett hagymákat jellemzően sokkal könnyebb gondozni, mint az átültetett cserepes növényeket. Egyszerűen ültesd el a hagymákat ősszel, 10-15 cm mélyre, egymástól körülbelül 30 cm távolságra. Tartsd nedvesen a talajt a hagymák körül az első fagyig, és gondoskodj a talaj módosításáról, hogy biztosítsd a jó vízelvezetést és megakadályozd a rothadást. Ha a húsvéti liliomok megnőnek, előfordulhat, hogy karóba kell helyezni őket, hogy függőlegesen tartsák őket a kertben.
A beltéri liliomokat tartsd egy ablak mellett, ahol világos, közvetett napfény éri , és óvd őket a hideg huzattól és hőforrásoktól, például szellőzőnyílásoktól, kandallóktól és egyéb készülékektől. Ha az edény díszfóliába van csomagolva (ahogy ez a húsvét körül árult növényeknél megszokott), távolítsd el az öntözésnél, a túlöntözés viszont elpusztítja az ilyen virágokat.
Fény
A húsvéti liliomok inkább teljes napsütésben vagy részleges árnyékban nőnek, de érdemes védeni őket az erős délutáni napsütéstől a melegben. Az erős fény hajlamos megperzselni a lombozatot. Ha lehetséges, helyezd el a húsvéti liliomot úgy, hogy a felső része napfényben legyen, de a levelek és a talaj árnyékban maradjanak, így a gyökerek hűvösek maradnak. A liliomágy köré rövidebb növényeket vagy talajtakarót is ültethetsz, vagy talajtakaróréteggel csökkentheted a talaj hőmérsékletét.
Talaj
A húsvéti liliomvirágok a jó vízelvezetésű, szerves anyagokban gazdag talajt részesítik előnyben, bár sokféle talajtípusban növekednek, amíg elegendő a vízelvezetés. A liliomok az enyhén savas vagy semleges talaj pH-t kedvelik, de elviselik az enyhe lúgosságot is.
Víz
A húsvéti liliomok kedvelik az egyenletesen nedves talajt, ezért amikor a talaj felső része kiszárad, öntözd a növényeket, amíg a víz el nem kezd folyni alulról. Soha ne hagyd, hogy a növények vízben üljenek, de azt se, hogy a talaj teljesen kiszáradjon. Ideális reggel öntözni, így a lombozatnak van ideje megszáradni a napon.
Hőmérséklet és páratartalom
A húsvéti liliomok enyhe, 15-20 fok közötti hőmérsékleten nőnek és virágoznak a legjobban, az éjszakai hőmérséklet pedig nem süllyedhet 10-12 fok alá. Szeretik a 30-50 százalékos páratartalmat. A húsvéti liliom nem növekszik és nem virágzik jól forró és párás éghajlaton.
Trágya
Használj lassú műtrágyát tavasszal, 1 evőkanál mennyiségben minden egyes nagy szárhoz a növényen, amint új növekedés jelenik meg. Ha a talaj kimerült, akkor érdemes nyáron újra megtrágyázni a liliomot.