Forró vagy nyers módszer
A legfontosabb döntés, amit már a folyamat legelején meg kell hoznod, hogy forró, vagy nyers módszerrel szeretnéd-e befőzni a húsokat kuktádban. A forró módszer valamivel több lépésből áll, mert elő kell sütni hozzá a húsokat, míg a nyers módszernél nincs szükség erre a lépésre. Bármelyik módszert is használod, az elkészítési idő egyezni fog, és mindkét módszer teljesen átfőtt húsokat eredményez majd. Lássuk, hogy miből áll ez a két folyamat.
Forró módszer
Ez a folyamat lehetővé teszi, hogy több húst is befőzz egyszerre, mert az elősütéstől valamennyire összemennek a húsdarabok. Ehhez némi pirítással megbarníthatod a húsokat, hogy a pirított íz is velük menjen az üvegekbe. Fontos megjegyezni, hogy nem minden hús főzhető be a forró módszerrel, mert az érzékenyebb, puhább húsok rágóssá válhatnak tőle. Azonban minden fajta darált húst forró módszerrel kell befőznöd – nem kell alaposan átsütnöd őket, de legalább alkalmazz hirtelensütést. Vannak, akik húspogácsát csinálnak a darált húsból, és úgy pirítják meg őket, vagy fasírtokként (de minden egyéb fasírt-hozzávaló, tehát kenyér, tojás, stb. nélkül!)
Nyers módszer
A nyers módszerhez kevesebb előkészületre van szükség. Az így befőzött húsok a befőzés során összemennek, ezért ne lepődj meg, ha úgy tűnik, mintha a végére „kevesebb” lenne az üvegekben. Ennek ellenére nem szabad teletömni az üvegeket nyers hússal! Ha ezt a módszert használod, a húsokban lévő zsír az üvegek tetejére emelkedhet, ami nem túl étvágygerjesztő látvány, ráadásul idővel meg is avasodhat (az üvegek tisztítása is nehezebb).
Tippek a húsok befőzéséhez
Tartsd észben a következőket, ha húst készülsz befőzni: mindig jó minőségű, hűtött húst használj. Távolítsd el a többletzsírt a húsokból, amennyire csak lehetséges. Ez a zsír az üvegek tetejéhez emelkedhet, és habár veszélytelen, nem mutat valami jól. Az erős ízű vadhúsokat áztasd egy órára sós vízbe, mielőtt befőznéd őket. A víz sótartalma 1 evőkanál / 1 liter legyen. Ne felejtsd el eltávolítani a nagyobb csontokat a húsokból.
A darált húsokból, mint említettük, húspogácsákat, vagy fasírtgolyókat is gyúrhatsz, de ne adj hozzájuk semmit, amit egyébként kellene (se tojást, se kenyeret, se rizst – semmit). Keress megbízható receptforrásokat a befőzéshez. Elképzelhető, hogy a kuktához is jár majd egy rövid útmutató, ami segít a befőzésben. Ezzel még nincs vége, mindenképp lapozz még egyet!