Így védd meg hortenziáidat a téli fagyoktól

Így gondozd hortenziáidat a téli hidegben

MCS, NA
hirdetes
Így védd meg hortenziáidat a téli fagyoktól

Nem mindegy, hogy hová ülteted hortenziáidat

A hortenziák téli gondozásához először is meg kell állapítanod, hogy növényeid egyáltalán képesek-e átvészelni a telet otthonod környékén.

Amennyiben a környék USDA zónája alacsonyabb (tehát hidegebb időjárás jellemző rá), mint amennyit kerti hortenziád képes elviselni, akkor a bokor nem hoz majd új bimbókat, miután beköszönt a tavasz. Még ha a hőmérsékletek, épp, hogy elérik a hortenzia minimális igényeit, a hideg időjárás az ilyen határesetekben is könnyedén kárt tehet a bimbókban.

A kerti hortenziák többsége 6-9 USDA zónák között hidegtűrő. Néhány újabb változata, például az „Endless Summer” 5-8 USDA zónák között is képes lehet átvészelni a telet, míg az „Endless Summer Bloomstrcuk” 4-es, a „Cityline” pedig 5-ös zónáig hidegtűrő.

Ha hűvösebb környéken laksz (Magyarországra például főleg 6-7-es USDA zónák jellemzők), akkor érdemes olyan hortenziát választanod, ami legalább 5-ös USDA zónáig hidegtűrő. Segíthet továbbá, ha egy olyan szerkezet közelébe ülteted bokraidat, amelyek képesek némi hőt megtartani (pl. téglafal mellé), illetve ahol sok közvetlen napfény véri, és védve van a hideg téli széltől.

hirdetes

Ha kerti hortenziád csak néha virágzik nyaranta, vagy nem minden nyáron hoz virágokat, akkor védettebb helyre kell átültetned, ahol kevésbé árthatnak neki a téli körülmények. Segíthet még, ha talajtakarót szórsz szét a növény töve körül, de első sorban az ágakat és a bimbókat kell megvédened a hidegtől.

A hortenziák védelme télen

Kerti hortenziáidat többféleképpen is megvédheted a hidegtől. Az egyik leggyakoribb megoldás egy egyszerű szerkezetet húzni a bokrok köré, amik segítségével szigetelheted azokat. Fontos persze, hogy a bokrok jól is szellőzzenek a szigetelés alatt.

Ehhez szúrj karókat a bokor köré, majd tekerd körbe azokat csirkehálóval, zsákvászonnal, vagy más, jól szellőző anyaggal. Ez után töltsd fel az így elkerített területet némi könnyű, természetes szigetelőanyaggal, mint például tűlevéllel, vagy tölgylevelekkel. Ez egy védőzónát képez majd a hortenzia körül, amit így nehezebben rongál meg a szél és a hideg.

A szigetelést végig hagyd meg a tél folyamán, és csak akkor kezdd el eltávolítani, amikor a hőmérsékletek is emelkedni kezdenek a tavasz beálltával. Ne felejtsd el továbbá, hogy a szél és a lehulló hó miatt a szigeteléshez használt anyagok elmozdulhatnak a helyükről, és ilyenkor a hortenziák kilógó ágai újra megsérülhetnek.

Nézz tehát rájuk időnként, és töltsd fel őket újra, ha ez történik. Egy másik megoldás hungarocellt erősíteni a védőzóna tetejére, ami további védelmet nyújt a szigetelőanyagnak az időjárás elemeitől.

Ha teheted, már ősszel kezdd el összegyűjteni a tűleveleket szárításra, illetve a tölgyleveleket is, ha van honnan. Tartsd ezeket a szigetelőanyagokat egy papírzsákban, száraz helyen.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-05

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Így válassz a szakértő szerint

Vágott vagy földlabdás karácsonyfa? Segítünk dönteni, hogy idén is tökéletes legyen az ünnepi hangulat – fedezd fel mindkét opció előnyeit és hátrányait!

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-12-07

A legszebb orchidea fajták: ezeket add ajándékba idén karácsonykor

Fedezd fel a legszebb orchidea fajtákat, amelyek idén karácsonykor is tökéletes ajándékok lehetnek, és örömet szerezhetsz velük minden növénykedvelőnek!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

burgonyabogár irtása gombával

újabban a burgonyabogár gyérítésére ajánlják a Beauveria bassiana nevű gombát. A talajba... Tovább

Vízélettani Laboratórium - Fõvárosi és Pest Megyei Növény- és Talajvédelmi Szolgálat

Laboratórium Vezetõ: Báskay Imre laborvezetõ Cím: Gödöllõ Kotlán Sándor u.... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Kertészet Növénytermesztés Növényvédelem